OKUL ÖNCESİNDE PROBLEME DAYALI ÖĞRENME

10.11.2018
189

                

Problem Nedir? Her ne kadar problem engel gibi görünse de, problem engel değil hedefe ulaşamamaktır.

Problem davranış : Yemek Yememe veya Seçme

Okul öncesinde karşılaşılan problem davranışlardan biri de okul öncesi dönemdeki çocukların bazılarında yemek yememe veya yemek seçme problemidir. Bir okul öncesi çocuğu ele alacak olursak öğün zamanlarında yemek yemiyor mutfağa isteyerek gelmiyor ve geldiğinde de küs gibi oturuyor hiç konuşmuyor yemekten hiçbir şekilde yemiyor peki bu durumda napardık?

Bu sorun genellikle üzerine fazla düşülen, aşırı hassasiyet gösterilen, çocuğun sağlığı ile fazla ilgilenilen ailelerde çocuğun yemek yememesi olağan bir durumdur. Bunun tam terside  olabilir yemek konusunda aşırı sert tutum sergileyen ailelerin çocuklarında da yeme sorunlarına sık rastlanabilmektedir. Çocuğun büyüdüğünü kabullenemeyen ailelerde çocuğu hala beslemeye çalışarak çocuktaki o güveni yok edebilmektedirler. Peki biz bu tür yeme sorunlarında ne yapabiliriz? Çocuktan ne yapmasını bekleyebiliriz?

Öncelikle çocuğun en çok severek ve zevkle yediği yiyeceklerin listesini yapmalı sevmediği , alerjisinin olduğu yiyecekleride listelemeli bunları mutlaka izlemeliyiz. Çocuğun önüne sevmediği yiyeceği seveceği , ilgisini çekeceği şekilde önüne sunmalıyız. Yemeden önce içerisinde ne olduğunu asla söylememeliyiz. Örneğin çocuk et türü besinleri sevmiyorsa et türü besinleri yemiyorsa ona bunu bir çorbanın içerisinde veya yemeğin içerisinde sunabiliriz. En sevdiği yemeği yerken içerisine kıymayı da koyduğumuzda ilk başta kokusundan yüzünü buruşturabilir fakat daha sonra tadının güzel olduğunu anlayacaktır bunu tabi ki alerjisi olmadığı yiyeceklerle test etmeliyiz. Başka bir örnekte peynir yemeyen bir çocuğun yumurtasının içerisine peynir ezilip koyulabilir. Böylelikle o besinin telafisi de yapılmış olur.Ve birgün çocuğa güzel bir tabak hazırlanır peynirlerden kulak yumurtadan burun zeytinlerden göz vs. gibi renkli bir tabak hazırlanabilir. Çocuk hem onunla oynayacak hem de ilk önce kulakları bir kulak hadi bir de gözlerden alalım dediğimizde tabağın çoğu kısmı yenmiş olacaktır.

Böylelikle yemede ısrar etmeden çocuk kendi isteği ile keşfederek isteyerek yeme tadına varacaktır. Süt içtiğinde , yoğurt yediğinde , boyunun daha da uzayacağını bunları yerse daha  çabuk büyüyeceğini vücudumuz için ne kadar sağlıklı olduğu anlatılır. Çocukta böylelikle öğün zamanlarında miktar olarak zorlanmadan hangisini seviyorsa onlardan başlayarak ve tadını alarak yenmesi sağlanmalı inatla başka bir durumu istediğinde onu kendisinin deneyerek doğruyu kendi deneyimi ile öğrenmesi onun için en sağlıklı öğrenme yöntemidir.

Yazar : Özge Alpkaya

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.