2 Yıllık Çocuk Gelişimi Mezunları Okulöncesi Öğretmeni Olmak İstiyorlar?

26.07.2020

2 Yıllık Çocuk Gelişimi Mezunları Okulöncesi Öğretmeni Olmak İstiyorlar

Çocuk gelişimi bölümü iki yıllık ön lisans mezunları arkadaşlarımızın sendika63 internet sitesinde ki istekleri su seklide:

Arzu: 10 yıl önce bu kadar üniversite mezunu yoktu. Ve ben iyi koşullarda bir işe girmeyi başardım. Ancak şimdi çok fazla öğretmen var ve bana diyorlarki “sen 2 yıllıksın biz 4 yıllık”. Artık tecrübeden çok diploma önemli. 10 yıldır öğretmenlik yapıyorum, sevdiğim ve bildiğim işi bırakıp başka ne yapabilirimki.
çocuk gelişimi
Fatma: Bir internet sitesini açın bakın bir sürü iş ilanı var. Ama görüşmeye gittiğinizde ilk sordukları soru “Ne mezunusunuz? Lisans mı önlisans mı?” oluyor. 2 yıllık dediğinizde bir kafa sallanıyor. Sonra “Ne ücret talep ediyorsunuz?” diye soruyorlar. Diyelimki “1100, 1200 lira” diyorsunuz, “Biz o kadar veremeyiz bütçemiz 800 lira” diyorlar. 500 liraya çalışan arkadaşlarımız var.

çocuk gelişimi
Fatma Cirit: Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde son sınıf öğrencisiyim yani 2. sınıf. Biz önlisan mezunları olarak lisans tamamlama hakkı istiyoruz çünkü okul öncesi eğitiminde 2 yıllık mezunlarına atama hakkı yok ancak sağlık ve adalet gibi birçok bölümün var.

Arzu Kalkan: 10 yıldır anaokulu öğretmenliği yapıyorum. Lise mezunu veya meslek yüksek okulu mezunu olduğumuz, 4 yıllık fakülte bitirmediğimiz için öğretmenlik mesleğinin gereklerinin tamamını yerine getirsek de bizi öğretmen olarak saymıyorlar. Bizi yardımcı öğretmen statüsünde değerlendiriyorlar.
Çocuk gelişimi

Bu arladaslarimizdan bazılarının yazmış olduğu isteklerini hiç değiştirmeden alıntı yaptım. Bu isteklerini 2015 yılında paylasmislar.

Okulöncesi öğretmeni olarak atanmak isteyen arkadaşlarin AÖF lisans tamamlama hakkı verildiğini daha önceki haberlerimizde paylaşmıştık. Bu arkadaslarimiz isterlerse artık okuloncesi öğretmeni de olabilecekler.

Hak aramak başka bir şey haklı olmak başka…

Hic kimse yapmış olduğu işten dolayı veya mezuniyetinden dolayı hor görülemez. Ama devletin sınavlarını kazanıp üniversite de 4 yıllık okuduktan sonra öğretmen unvanı verilir. Bu mesleği en iyi yapmanız için önce bu eğitimi tam almaniz gerekir. Bazı arkadaslarimiz ben ne üni bitirenler bilmiyorum çocuklarla İlgili değil diyorlar. Bende çevremde işini yapmayan bazı meslek grupları görüyorum ama bunu o bölümün tamamina genellemeiyirum. Mesala bir doktor görevini iyi yapmadi diye hemşire doktor görevini mi yapacak. Görevini iyi yapmayan için şikayet hakkiniz vardır. Bunu kullanirsiniz.

Sonuç olarak mucadeleleri sonucunda binlerce kişilik AÖF cocuk gelişimi kontejani açılmıştır. Şimdi gk gy eğitim ve oabt de başarılı olunursa okuloncesi öğretmeni olabilirler.

SİTEMİZİN TUM HABERLERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR
 1. . dedi ki:

  Okul öncesi öğretmenliği sadece etkinlik yapmak değil-dir. Pedagojiyi iyi bilmek zorundasınız sonuçta biz geleceğin neslini yetiştirecek olan insanlarız o çocuklar öncelikle bizimle başlayacaklar bu eğitim hayatına, onların bütün gelişim alanlarındaki becerilerini geliştirmek bizim en önemli görevlerimizden biri ve bunun için 4 yıllık eğitim bile az bence yani kaldı ki 2 yıllık bir eğitim ile bu iş hiç olmaz.

 2. Çilem dedi ki:

  Merve düzgün konuş sensin bakıcı senin yaşın kadar benim öğrencim var

 3. Hatice dedi ki:

  Çok bilmiş Merve o zamana sunuda açıkla ben 10 yıldır özelde öğretmenlik yapıyorum. Madem biz bakiciyiz siz öğretmensiniz de ben niye öğretmenlik yapıyorum. Sen kpss ye çalışıyorsun.

 4. Merve dedi ki:

  4 yıllık Lisans Okul Öncesi Öğretmenliği diploması sizi ‘Okul Öncesi Öğretmeni’ yapar. Birisi ikimiz de çocuk bakıyoruz ne fark var yazmış, en büyük fark bu işte. Biz eğitimciyiz, bakıcı değil. Siz çok iyi bakıcı olabilirsiniz, ama öğretmen değil.

 5. Berin dedi ki:

  Hatice ugrasma sunlarla boşver onlardan iyi öğretmenlik yaptığımız için bizi kiskaniyorlar

 6. Hatice dedi ki:

  Merve 4 yıllık okumussun ama daha çocuk gelişimi ile Okuloncesinin aynı seyler olduğunu anlaymamissin. Neresi farklı ikimizde çocuk bakiyoz

 7. Merve dedi ki:

  Bu çocuk gelişimciler “Formasyon” derslerinin ne demek oldukları bilmedikleri için boş beleş konuşuyorlar. 4 yıl boyunca boşuna mı okuduk biz ! Çocuk gelişimcilerin çalışma alanı ayrı okul öncesi ÖĞRETMENlerinin ayrı. Madem öğretmen olmak istiyordun o zaman eğitim fakültesine gitseydin o zaman. Herkes kendi işine baksın kendi işinde ilerlesin.

 8. Hatice dedi ki:

  Koskoca haber sitesi oturmuş bizle uğraşıyor. Madem öğretmen olamiyoz. Neden özelde öğretmenlik yapıyoruz o zaman. Bı kere çocuk gelişimi okuloncesinden daha üstün bir bölüm. İkinci üniversite kapsamında nasıl sınavsız lisans tamamlama hakini aldiysak. Bunu da alabiliriz. Yeter ki tüm 2 Yıllık Çocuk Gelişimi Mezunları birlik olsun.

 9. N.E dedi ki:

  Okul öncesi 4 yıllık mezunu değil de Egitim fakültesi okul öncesi öğretmenliği mezunu diyelim ona biz verilen emek uğraş var ve size de tanınmış hak var girin sınava 4 yıla tamamlayın eğitim fakültesi mezunu olarak özverinizi de gösterirsiniz çocuk sevginizi de bizim öyle uğraşlarımız yok tabi(!) Özveri çocuk sevgisi falan ne arar Okul Öncesi Öğretmeninde çocuk gelişimi bitirince bunlara sahip olunuyor(!)

 10. Büşra dedi ki:

  2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum .Hiç bir zaman akla karayı birbirine karıştırmadım. Okurken de söylüyordum ben 4 e tamamlayacagim diyerek ve zaten öyle de yaptım geçen sene kazandım dgs ile. Çocuk sevgisi kimde var yok bilemeyiz lise mezunu olup kreşlerde çalışan kişi gördüm inanılmaz verimli yaratıcı sınıf hâkimiyeti yüksek . Lisans mezunu gördüm her günü olağan geçirip çocuklarla aynı frekansı yakalamayı başaramamış.Tabi bu durumlar genelde istisna oluyor. Velhasıl darılmaya gerek yok öğretmen olmak isteyen dörde tamamlasın kpss ile atansın .Belirli bir kriter olmak zorunda

 11. Ayşe dedi ki:

  Ben bu okuloncesi 4 yıllık mezunlarını anlamiyorum sanki Doktora yaptınız. Ne bu ego ya, diploma öğretmen yapmıyor. Öğretmenlik özveri ister çocuk sevgisi ister bunlar bizde var.

 12. okulöncesi dedi ki:

  Yıl olmuş 2020 siz hala neyi tartışıyorsunuz yahu? Bırakın 2 yıllıkların öğretmen olmasını diğer ülkelerde öğretmen ünvanı yüksek lisans yapanlara veriliyor ! 2 yıl oku (çoğusu açık öğretim!) sonra ben çocukları çok seviyorum öğretmenlik benim hakkım. Başka hiç bir bölümde bu yaşanmazken okul öncesinde bu konunun sürekli hortlaması benim gibi lisans mezunu arkadaşların emeğine yapılan bir terbiyesizliktir. Kimseyi tutmuyoruz gir dgs ye öğretmen ol ma hakkını kazan biraz çabala… Bu kadar kolaycı ve beleşçi bir millete neyi anlatıyorum gerçi !

 13. Uncmrt dedi ki:

  Ben 4 yıllık mezun olarak diplomayı göndermiyorum işe kendim gidiyorum ( tecrübeden bahseden arkadaşlar) pedogojik eğitimi de ayrıca atlıyosunuz. Mutlaka aranızda bu işi çok severek başarıyla yapanlarınız vardır ama bu kabul edilemez