Açık öğretim “Çocuk Gelişimi” öğrencileri öğretmen mi olacak?

Açık öğretim “Çocuk Gelişimi” öğrencileri öğretmen mi olacak? Okulöncesi öğretmenlerinin ortak sorunu haline gelmiş durum olan bu sorunu haberimizde tekrar dile getirdik

03.01.2021
Açık öğretim “Çocuk Gelişimi” öğrencileri öğretmen mi olacak?

Açık öğretim “Çocuk Gelişimi” öğrencileri öğretmen mi olacak?

Bilişsel, dil, sosyal duygusal gelişim vb. hemen her alanda kritik yaş dönemi olan okul öncesi dönemin (0-6 yaş) eğitimini üstlenen meslek grubu olan okul öncesi öğretmenleri diyor ki :

Eğitim fakültesinde, eğitim işinin ocağında pişmemize ve devlet okullarındaki okul öncesi eğitim sınıfların yeterli gelmemize rağmen, bir sağlık lisansiyeri olan Çocuk Gelişimcilerin formasyon alarak okul öncesi öğretmeni olarak atanabilmesine olanak sağlayan TTK 9 nolu karara karşı çıkıyoruz.

Üstelik bu şekilde uzaktan eğitimle öğretmen yetiştirilmez denilerek 2012de alımı durduran Açıköğretim Okul Öncesi Öğretmenliğine sanki bir alternatif gibi açılan Açıköğretim Çocuk Gelişimi bölümü nedeniyle tezat oluşmaktadır.

2020 KPSS Okul Öncesi ÖABT Sınavına 27.929 kişi başvurmuştur, 80 bin açıköğretim çocuk gelişimci ile beraber okul öncesi öğretmenleri kendi alanında azınlık durumuna düşecektir.Okul öncesi öğretmenleri devlet ve özel eğitim kurumlarında istihdam açısından mağdur edilecektir.

Daha da önemlisi çocuklarımız öğretmen olmayanlardan eğitim alacak, bu durum eğitimin niteliğini düşürerek, çocuklarımızı daha da çok mağdur edecektir.

Okul Öncesi Öğretmenleri Dayanışma Platformu olarak, yalnızca eğitim fakültelerinde yetişmiş okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim vermesini istiyoruz.

Çocuk gelişimcilerin kendi alanlarında çalışmasını, pedogojik formasyon ya da tezsiz yüksek lisans aldıklarında ise yalnızca liselere çocuk gelişimi öğretmeni olarak atanmasını istiyoruz.

Matematik bölümünü okuyanların formasyon alarak ilköğretim matematik branşına atama hakkının olmayıp, lise matematik branşına atanabilmesi gibi yönetmelikte bunun benzer örnekleri vardır.

Bu bağlamda TTK 9 nolu kararın yetkililerimiz tarafından gözden geçirilip değiştirilmesini talep ediyoruz.

Bizlere haber göndermek için tıklayınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.