Anaokulu Sınıfları İçin 8 “Sihirli” Uygulama

19.11.2018
166

İşte, Erken Öğrenme Merkezleri yöneticileri tarafından “Sihirli 8” diye adlandırılan o liste:

  1. Geçiş süresini azaltın. Bir aktiviteden diğerine geçerken harcanan zaman, öğrencilerin öğrenmediği, etkileşimde bulunmadığı ve negatif davranışta bulunma ihtimallerinin de arttığı zamandır.
  2. Eğitim seviyesini geliştirin. Çocuklara ucu açık, çıkarımsal sorular sormak; onlardan öğrendikleri üzerine düşünmelerini ya da bildikleri üzerine tahminler yapmalarını istemek, hafızalarını geliştirir ve ana sınıfına daha iyi hazırlanmalarını sağlar.   
  3. Pozitif bir ortam yaratın. İstenen davranışı pekiştirmek için belirli öğrenci davranışlarını kınamak yerine pozitif bir dil kullanmak, çocukların kendini regüle etme (duygularını yönetme, sakinleşme) yetenekleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
  4. Öğretmenlerin çocukları dinlediği süreyi artırın. Öğretmenleri, çocukları dinlemeye kayda değer bir vakit ayırdığı takdirde çocukların matematik konularını, harfleri ve kelimeleri daha iyi anladığı görülüyor. Ayrıca, daha sık söz alan çocukların daha güçlü kendini regüle etme becerileri ve kelime dağarcıkları oluyor.
  5. Ardışık etkinlikler planlayın. Çocuklar puzzle yapmak ya da mesaj yazmak gibi mantıklı bir düzeni takip etmeyi gerektiren aktivitelere katıldıklarında daha derin düşünmek zorunda kalıyorlar ve bu da problem çözme becerilerini geliştiriyor.
  6. Çocuklar arasında işbirliğini teşvik edin. Akranlarıyla sıklıkla beraber çalışan çocuklar sınıf içi faaliyetlere daha çok katıldılar, daha iyi dil becerilerine sahiptiler ve kendilerini regüle etme konusunda daha iyilerdi.  
  7. Çocukların katılımını teşvik edin. Çocuklar bir etkinliğe aktif olarak katıldıkları zaman – örneğin, öğretmen okudukları kitapla ilgili onlara soru sorduğunda ya da tahminde bulunmalarını istediğinde – okuduklarını anlamada, kelime öğrenmede ve matematikte daha başarılı oluyorlar.  
  8. Matematik anlayışlarını geliştirecek fırsatlar yaratın. Çok parçalı matematik problemleri çözmeye çalışan ve matematik kavramlarını tartışan çocuklar, ilkokula daha iyi hazırlanmış ve erken yaşta matematik başarısı elde etmek için yeterli hale gelmiş oluyorlar. 

Kaynak:
https://hechingerreport.org/new-research-finds-magic-8-preschool-classroom-practices/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.