Ara Tatil Kime Yaradı?

05.11.2019

Okullarda, bu yıl ilk kez ara yarıyıl tatil uygulamasına gidiliyor. Ara tatil nedeniyle, tur satışlarında patlama olmuş! Okulların 18-22 Kasım tarihleri arasında ara tatile girmesi, anne babaları tedirgin etse de, görünen o ki en çok turizmcileri sevindirdi! Bakalım eğitime katkısı ne olacak?..

4 yarıyıllı sistem, Cumhuriyet tarihi boyunca hep gündeme geldi, hep tartışıldı ve her defasında vazgeçildi. Çünkü Türkiye’nin koşulları buna uygun değildi. Bunun böyle olmadığını bu yıl, görerek, yaşayarak, iliklerimize kadar hissedeceğiz… Dünyanın en az eğitim süresine ama en çok tatil yapma şansına sahip ülkelerden biriyiz. Üstelik okullarımızın çoğunda yarım gün eğitim yapılıyor.

Çok farklı iklime sahibiz ve aile boyu tatil yapma alışkanlığımız var. Yani öyle istediğimiz zaman tatile çıkamayız. Özellikle de çalışan anne babalar. Peki bu süreçte çocuklar ne olacak?.. Bizde genel alışkanlıktır, tatil öncesi ve tatil sonrası motivasyon, öyle kolay kolay sağlanmaz. Şimdi bu kayıp günlerin sayısı da daha da artacak! Bu arada yorulan sadece öğrencilermiş gibi onlara tatil verip, öğretmenlerin göz ardı edilmesi, tıpkı veliler gibi öğretmenlerimizi de kırmış vaziyette…

Kırk yılı aşkın süredir eğitimin tam da göbeğindeyiz. Bu süreçte gördük ki, öğrenci, veli ve öğretmenlerin tümüyle benimsemediği hiçbir proje kalıcı olmadı! Bakalım, dört yarıyılı, bol tatilli yeni modelin geleceği ne olacak?..

Turizmcilere gelince, onlar elbette sevinecek. En ölü sezonda, turizmde hareket sağlanacak. Peki çocuklarının geleceği? Eminiz ki onların da çocukları vardır ve bu konuda tedirgin olan eğitimcileri ve anne, babaları, en iyi onlar anlayacaklardır.

Abbas GÜÇLÜ / Egitimajansi.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.