Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunları Okulöncesi Öğretmeni Olabilir Mİ?

21.07.2020

Çocuk gelişimi mezunları okulöncesi öğretmeni olabilir mi? Çocuk gelişimi mezunları nasıl okulöncesi öğretmeni olur? Çocuk gelişimi mezunları atamaları

Çocuk gelişimi mezunları okulöncesi öğretmeni olabilirler

Öncelikle çocuk gelişimi mezunlarının almış olduğu eğitimin 0-18 yaş aralığını kapsadığını belirteyim. Okulöncesi öğretmenliği bölümü ise 0-6 yaş çocuğun gelişimi ile ilgilenen birimlerdir.

İki bölümde de çocuk gelişim dönemleri ve özellikleri ile ilgilenmekle birlikte okulöncesi öğretmenliği 0-6 yaşı kapsadığı için çocuk gelişimci olamazken çocuk gelişimi mezunu hem çocuk gelişimci hemde okulöncesi öğretmeni olabilmektedir.

Çocuk gelişimi mezununun okulöncesi öğretmeni olması için ne yapması gerekir?

Çocuk gelişimi Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra formasyon alarak hem çocuk gelişimi hemde okulöncesi alanında kpss sınavına girebilir.

çocuk gelişimi

Okulöncesi öğretmeni olabilmesi için KPSS121 puanı alması gerekmektedir. Yani okulöncesi alan sınavına da girmesi gerekmektedir.

Çocuk gelişimi kaç yıl okunur ben iki yıllık bitirdim öğretmen olabilir miyim?

Hayır çocuk gelişimi bölümü 4 yıllık lisans bitirilmesi gerekmektedir.

çocuk gelişimi

Çocuk gelişimi mezunları nerelerde çalışabilir?

Çocuk gelişimi mezunları hem sağlık bakanlığı atamalarına hemde formasyon aldıkları takdirde Milli Eğitim Bakanlığına atanabilmektedirler.

Formasyon kalktı mı?

Formasyon kalktığı yönünde haberler yapılmaktadır. Formasyon yerine yüksek lisans öğrenimi yoksa kpss kazandıktan sonra mı formasyon meb tarafından verileceği şuan için net değildir.

Bu konudaki en son haber için tıklayınız

Çocuk gelişimi kpss taban puanı kaçtır?

MEB te öğretmen olmak için en son yapılan yerleştirmede puanları 82 ye kadar yükselmiştir. Okulöncesi ise 76 ile kapatmıştır.

KPSS Başvuruları bitti mi?

Evet bitti ama yakın zamanda geç başvurular başlayacaktır. Geç başvurular başladığında sizi haberdar etmemiz için lütfen tıklayınız

Çocuk Gelişimi nedir?

Çocuk gelişimi, bir çocuğun büyüyüp değiştiği süreci tanımlayan bilim dalı. Çocuk gelişimi bölümü, çocuklarla doğrudan ilgilenir ve bu doğrultuda çocukların sağlığı, gelişimi ve eğitimi konusunda bilgili, yetkin ve alanında uzman kişiler yetiştirir. Bu bölümden mezun olan kişiler kariyerlerine Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi unvanı ile başlar.

Çocuk Gelişimi bölümünde alınan dersler neler?

Çocuk gelişimi bölümünde birinci sınıftan itibaren teorik ve uygulamalı öğretim temel alınarak Çocuk Gelişimi, Anatomi, Genetik, Fizyoloji, Psikoloji, Aile İçi İlişkiler, Gelişimsel Değerlendirme, Gözlem Teknikleri, Beyin Gelişimi, Okul Döneminde Gelişim ve Destek Programları, Okul Öncesi Eğitimde Program Geliştirme, Çocuk Gelişimi Alan Uygulaması, Risk Altındaki Çocuklar, İletişim, Dil ve Konuşma Bozukluklarına Genel Bakış gibi birebir ve uygulamalı mesleğe yönelik dersler bulunuyor.

1. Okul öncesi öğretmenliği nedir? Ne iş yapar?

Okul öncesi öğretmenliği, 0-6 yaş arasındaki çocuklara sosyalleşmeyi, iletişim kurmayı, becerilerini geliştirmeyi öğreten meslek dalıdır. Bir nevi, öğretmenin görevi, okula başlamadan önce çocuğu hazırlamaktır.

2.Okul öncesi öğretmenliği kaç yıllık? Kaç net gerekiyor?

Üniversiteler sözel puanıyla alım yapmakta. Bölümün 4 yıllık eğitim süresi var. Hazırlığın zorunlu olduğu üniversitelerde bu süre 5 yıl oluyor. Sözel öğrencisinin bu bölümü kazanabilmesi için ortalama 383 puan almak gerekiyor.

Bu bölümü, devlet üniversitelerinde, tercih edenler arasında en yüksek puan 480, en düşük puan 359’dür. Okul öncesi öğretmenliğini kazanmak için 418 ortaöğretim puanı ile minimum 70 net yapılması gerekir.

3. Okul Öncesi Öğretmenlerin Maaşları Ne Kadar?

2019 yılında memur olarak görev yapan öğretmenin maaşı minimum 3700 TL’dir. Bu ücret girilen ders saatlerine göre değişmektedir. Haftada 12 saat ek ders yapan öğretmen 4300 TL civarında maaş alır.

Devlet okullarında ücretli öğretmenlik yapan mezun asgari ücret maaş almaktadır. Ücretli-sözleşmeli öğretmenlik için KPSS şartı yoktur. E Devlet üzerinden başvurular alınmaktadır. Tercih ettiğiniz bölgenin ihtiyacına göre görevlendirmeniz yapılır.

İş İmkanları Nasıldır?

Devlet okulları için kadrolu öğretmen alımı 2015 yılında 3000 kişi, 2016 yılında 2600 kişi, 2017 yılında 1800 kişi, 2018 yılında 1676 kişi olarak gerçekleşti. Öğretmenlik meslek dalı için sınıf öğretmenlerinden sonra en fazla alımın olduğu meslek dalı okul öncesi öğretmenliktir.

Yine özel sektörde de iş imkanları gayet iyi durumdadır. Annelerin çalışmak zorunda olması bölüm mezunlarına olan talebi artırıyor. Özel sektörde çalışma alanları şu şekilde;

Özel kreşler
İş yerlerinde çalışanlar için açılan kreşler
Rehabilitasyon Merkezleri
Çocuk yetiştirme yurtları
Avrupa Birliği Projeleri

5. Meslek Zor Mu? Olumlu ve Olumsuz Yanları Neler?

Bu mesleği kolaylaştıran en önemli şey öğretmenin kişisel özellikleridir. Bir öğretmende bulunması gereken en önemli özellikler; sabır, sevgi, iletişim gücü ve organizasyon yeteneğidir.

Bu özelliklerin olduğu öğretmende meslek oldukça eğlenceli geçer. Çocuklarla birlikte oyun oynamak, resim yapmak, müzik dinlemek, çeşitli aktiviteler yapabilmek önemlidir.

6. Öğretim görevlisi olmak ne yapmak gerekir?

Öncelikle bölümü iyi bir dereceyle bitirmeniz gerekir ve hocalarınız bağınız kuvvetli olmalıdır. Yüksek lisansa başvurabilmek için ALES puanının olması gerekir. Aynı zamanda YDS ya da YÖK-DİL sınavlarından yabancı dil puanınız olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.