Çocuklarda Küfür Etme Davranışı Nasıl Önlenir?

02.11.2018

Küfür davranışı çocuklarda nasıl önlenir? Küfür davranışını önleme yöntemi nelerdir?

Küfür çocuklarda en sık görülen davranış bozukluklarından birisidir. Aile terbiyesi almayan çocuklarda küfür etme davranışı çok sık görülür. Aile terbiyesini iyi almak küfür için yeterli değildir. Sosyal çevrenin ciddi bir bozucu etkisi vardır.

küfür

Küfür daha çok beddua etmek, karşı tarafa zarar vermek amaçlı cinsel konuşmaya küfür denir. Çocuklar dikkat çekmek için küfür ederler. Yeterli ilgi görmek ve karşı tarafa kendilerini göstermek için küfür ederler. Yetişkinlere gücü yetmeyen çocuklar intikam almak amacıyla küfür eder. Küfür çoğu zamanda bilinçsizce yapılır. Özellikle kızgınlık anında öfke nöbeti geçiren kişilerin ağzından istemeden çıkabilir. Engellenen ve yaşam alanı daralan çocuklarda küfür davranışı çok sık görülür.

Küfür çocuklarda bir savunma biçimidir. Öfkenin dışa vurmasıdır. İsyan etmek, bağımsızlığını ilan etmek ve ön plana çıkmak için küfür edilir. Küfür bazen çocuklarda yetişkinliğin bir sembolü olarak görülür. Mensubu olduğu guruba kendini göstermek için küfür ederler. Küçük çocuklar cinsel içerikli hikâyeler dinlemeyi severler. Anne ve babaların çocuklar önünde küfür etmesi çocuklara olumsuz örnek teşkil eder. küfür Çocuklara kendini ifade etme şansı verilmelidir. Küfrü şiddetle cezalandırmak sorunu kısa süreliğine bastırır ve ilerleyen zamanlarda otoritenin olmadığı ortamlarda yeniden ortaya çıkar. Küfür eden kişiye küfrün kötü bir davranış olduğu uygun bir dille ifade edilmelidir. Küfür eden çocuğa duyulan rahatsızlık ve memnuniyetsizlik uygun bir dille ifade edilmelidir.
TÜM HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.