Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

07.04.2020

Çocuklarda mahremiyet eğitimi özellikle okulöncesinde çok önemlidir. Mahremiyet eğitimi, cinsel eğitimden daha kapsamlı bir kavramdır. Cinsel eğitim, çocuğun kendi cinselliğini tanıması, gelişim sürecinde cinsellikle ilgili yaşayacağı fiziksel ve duygusal farklılıkları öğrenmesi yanında, anne babasına sorduğu cinsellikle ilgili soru ve cevapları kapsar.

Mahremiyet eğitimi, bireyin kendisi ve başkalarının özel alanının farkına varması, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını koruması ile ilgilidir. Aynı zamanda, diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koymasını da öğrenmesidir.

Bu eğitimin verilmesi çocukların ruhsal ve cinsel açıdan korunmaları adına çok önemlidir. Çünkü mahremiyet eğitimi almış bir çocuk, başına gelebilecek herhangi olumsuz bir olayda durumu tam anlamıyla idrak edemese de; bir şeylerin yanlış ve ters olduğunu fark edecektir. Bu durumda da harekete geçecektir. Çocuğunuz kendisini tehlikede hissettiği anda size güvenip sizden yardım isteyebileceğini bilmelidir. Anne ve babadan hiçbir bilginin saklanmaması gerektiğini de çocuğunuza uygun bir dille anlatmalısınız. Bu bilince ulaşması için çocuğunuzla konuşmanız kadar davranışlarınız da ona yol gösterici olacaktır.

Bu video “Çocuklar Susmasın” Projesi kapsamında Tema Eğitim Kurumları tarafından aile ve eğitimcilere rehber olması amacıyla hazırlanmıştır.

İşte bu eğitimin en sağlıklı nasıl verileceği hakkındaki eğitim videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=n-SMVlJTwfY

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.