Çok konuşan değil susan çocuktan endişe edin

07.01.2019

İşten yorgun argın eve geldiniz… Çocuğunuz sonsuz bir enerjiyle sürekli konuşuyor, bir şeyler soruyor ve sizden sürekli cevap bekliyor. Evet bazen sıkılıyorsunuz, cevap veremiyorsunuz. Ama aslında bu durum çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim gösterdiğini ve öğrenmeye açık olduğunu gösteriyor. Uzmanlara göre çok konuşan aktif çocuklardan değil, susan öyle her şeyi pek merak etmeyen çocuktan endişe etmek gerekiyor…İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Erhan Alabay, çocukların, özellikle gelişme dönemlerinde akla hayale gelmeyecek sorular sormasının son derece doğal olduğunu belirtiyor. Alabay’a göre bu sorularf geçiştirici ve doğru olmayan cevaplar vermemek gerekiyor. Mutlaka çocuğun anlayacağı şekilde doğru cevaplar verilmeli.

BİLMİYORSANIZ, ‘BİLMİYORUM’ DEYİN
Bazen çocukların sorduğu soruların cevabını bilemeyebiliriz ya da herhangi bir cevabı olmayabilir. Bu durumda çekinmeden ‘Bunu bilmiyorum denilmeli. Erhan Alabay şu önerilerde bulunuyor: “Bilmiyorsanız gelişigüzel cevaplar vermek yerine doğrusunu çocuğunuzla birlikte araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Örneğin kitaplara bakabilirsiniz, internette araştırma yapabilirsiniz, bilen uzman bir kişiye danışabilirsiniz. Bunu çocuğunuzla birlikte yapın ve elde ettiğiniz cevapları onunla paylaşın. Böylece çocuğunuzu meraklanma ve merakını doğru bilgilerle giderme konusunda teşvik etmiş olursunuz.”
ÇOCUĞUN MERAK DUYGUSUNU ÖLDÜRMEYİN
Asıl merak etmeyen, soru sormayan ve çevresini keşfetmek istemeyen çocuğun durumundan şüphe duyulması gerektiğini vurgulayan Alabay şöyle diyor: “Maalesef birçok ebeveyn ve öğretmen. çocuğa karşı sergilemiş olduğu yanlış davranışlarıyla çocukların merak duyguları zedeliyor, ortadan kaldırıyor. Çocuğun sorularına ‘Bu nasıl bir soru?’, ‘Büyüyünce öğrenirsin’,‘Sen de ne kadar çok soru sordun’ şekilde cevaplar veren anne-baba ve öğretmen sayısı oldukça fazladır. Otoriter, kısıtlayıcı ve ilgisiz anne-baba davranışlarına maruz kalan çocuklar da da merak duygusu zarar görüyor.
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ DE BİLİNÇSİZ
Bu konuda bir araştırma yaptık. 122 okul öncesi öğretmeni araştırmaya dahil edildi. Öğretmenlerin çocuklara vermiş olduğu cevapları inceledik. Buna göre okul öncesi öğretmenlerinin yalnızca yüzde 20-30’u bilimsel gerçeklikte cevaplar veriyor. Öte yandan çocukların sorularına ‘’Bilmiyorum, araştıracağım’ şeklinde cevap veren öğretmenlerin sayısı da oldukça düşük.”
Eğitimcininsesi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.