‘Elden Ele Okuldan Eve Oyun Projesi’

17.05.2020
189

Kartal ilçesinde Eyyup Genç İlkokulu koordinatörlüğünde bir e-twinning projesi olan ‘Elden Ele Okuldan Eve Oyun Projesi’ ile Türkiye’den farklı illerden katılmış 21 okul ve öğretmenin katılımıyla öğrencilerin evine zeka oyunları gönderiliyor.

Türkiye’de toplamda 400 öğrenci evine zeka oyunu götürmüş oluyor. Eğitimde eşitlik ilkesi ile her çocuğun oyun oynaması sağlanmış oluyor.

Eyyup Genç ilkokulu anasınıfı öğretmeni olan ve aynı zamanda proje kurucusu Ayşen TÜFEKÇİ ve Proje üyesi olan Gülsüm Doğan bu projeyi söyle anlattı:

“Bu proje ile akıl ve zeka oyunları öğretmenler tarafından yeniden tasarlanarak öğrenci sayısı kadar üretimi yapıldı. Bir bez çanta içinde her hafta sonu çocukla birlikte evine emanet olarak gönderildi. Pazartesi geri getirilen oyunlar Cuma günü tekrar dönüşümü sağlanarak öğrencilere veriliyor. Her çanta da iki adet zeka oyunu bulunmaktadır.

Çantalar içinde farklı oyunların olması çocukta her hafta bir heyecan oluşmasını sağlamaktadır. Okuldan ödünç alarak evde aileleri ile birlikte oynamaları, aileleri zekâ oyunları hakkında bilinçlendirmeyi ve teknolojinin verdiği zararlardan uzak tutarak zekâ oyunlarına yönlendirmeyi amaçladık.

Covid-19 zorunlu tatili nedeniyle uzaktan eğitim kapsamında oyunlarımızı yeniden uyarladık. Zoom web2 aracı ile çocuklarımıza oyunları uzaktan eğitim ile oynattık. EBA sistemi ile çocuklara, oyunları bilgisayarda oynayabilecekleri şeklinde gönderdik. Kahoot! web 2 aracı ile online yarışmalar düzenledik. Öğrencilerimizin bu süreci evlerinde sıkılmadan ve teknolijiyi etkili bir şekilde kullanmalarına rehberlik ettik. Bilgisayar, tablet ve telefon kullanımının eğitici unsurunu hep birlikte yaşadık.

Proje hedeflerimiz;
Üretilen zekâ oyunları hafta sonu eve gönderilerek velinin çocuğu ile kaliteli zaman geçirmesi hedeflenir. Bu sayede velilerde oyun farkındalığı kazanması en büyük hedefler arasındadır. Velilerle, veli toplantısı ve veli görüşmeleri yaparak öğretmenden oyunları öğrenmeleri aynı zamanda velilerin birbirlerinden de öğrenmeleri, velinin okulu benimsemesi, okula olumlu bakış kazanması hedeflenmektedir.

Bu zeka ve akıl oyunları sayesinde öğrencilerin zekâ potansiyellerini tanıması ve geliştirmesi, problemler karşısında farklı ve özgün stratejiler geliştirmesi, hızlı ve doğru karar vermesi, sistematik bir düşünce yapısı geliştirmesi, zekâ oyunları kapsamında bireysel, takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerileri geliştirilmesi ve problem çözmeye yönelik olumlu tutum geliştirmesi amaçlanmaktadır. Çocuklarda ve ebeveynlerdeki farkındalık seviyesinin gelişmesini sağlamaktadır. Değerler eğitiminde çocukların emanet edilen oyunun sorumluluğunu üstlenmesi hedeflenmektedir.

Haber: Suna Böğürcü
İstanbul34gazetesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.