Etkili Ders Çalışmanın 12 Sırrı

20.09.2019

Test ve sınavlara uygun şekilde organize edilmek ve hazırlıklı olmak, okul performansındaki tüm farkları yaratabilir. Etkili çalışma doğru tutumla başlar – olumlu bir bakış açısı, çalışmayı bir cezadan öğrenme fırsatı olarak değiştirebilir.

Etkili çalışmayı öğrenirken tek bedene uyan herkese uyan bir yaklaşım yoktur. Eğitim yöntemleri her öğrenciye göre uyarlanmalıdır. Herkesin farklı yetenekleri vardır, bu yüzden sizin için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını belirlemek önemlidir. (Ne tür bir öğrenci olduğunuzu ve hangi çalışma tekniğinin sizin için en iyi sonucu vereceğini öğrenin !)

Bazı öğrenciler için çalışmak ve motive olmak kolaylaşır – diğerleri biraz daha fazla çalışmak zorunda kalabilir.

ÇALIŞMANIN EN ETKİLİ YOLU NEDİR?
Çalışmanın en iyi yolunu bulmak devam eden bir süreçtir. Testten önceki geceye bırakılabilecek bir şey değil. Neyin işe yaradığını (neyin işe yaramadığını) daha iyi anlamak için çalışma becerilerinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz.

Nasıl daha iyi çalışılacağını öğrenmek, bir dahaki sefere büyük bir test yapıldığında panik ve sıkıntıdan kaçınmaya yardımcı olur. Ne de olsa, malzemeyi uygun bir şekilde incelemek ve uygulamak için zamanınız olduğunda, testten önce daha iyi yapma ve daha az stresli olma ihtimaliniz vardır!

Etkili çalışma alışkanlıklarına hakim olmak yalnızca öğrenmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda lise ve lise sonrası daha iyi notlar almanıza yardımcı olur.

ETKİLİ ÇALIŞMANIN BİR SONRAKİ SINAVINA GEÇMENİZE YARDIMCI OLACAK 12 SIRRI KEŞFEDİN.

ETKİLİ NASIL ÇALIŞILIR

1)ORGANİZE OL
Her zaman bir ev ödevi planlayıcısı taşıyın. Ev ödevlerine, projelere, testlere ve ödevlere atandıkları anda girme, unutulmadıklarından emin olacaktır.

2)SINIFTA DİKKATİNİ VER
Öğretmen konuşurken konsantre olmak ve dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak önemlidir. Söylenenlere odaklanarak ve kendi sözlerinizle not alarak aktif dinleme pratiği yapın. Bu, sınıfta ne öğretildiğini duymanıza (ve anlamanıza) yardımcı olacaktır.

3)DİKKAT DAĞITICILARDAN UZAK DURUN
Dikkat dağıtıcı şeyler her yerde – cep telefonlarından sosyal medyaya ve arkadaşlara. Sizi sınıfta neyin rahatsız ettiğinin farkında olun ve bu dikkat dağıtıcı şeylerden nasıl uzak duracağınızı öğrenin. Dikkatinizi dağıtacağını biliyorsanız, arkadaşlarınızın yanında oturmaktan kaçının. Cep telefonunuzu kapatmak, öğretmeninize dikkat ettiğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

4)NOTLARIN EKSİKSİZ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN
Sınıfta açık ve eksiksiz notlar yazmak, öğrendiğiniz bilgileri işlemenize yardımcı olur. Bu notlar ayrıca bir sınavdan önce gözden geçirilebilecek çalışma notları olacaktır. Notlarınızın tamamlandığından emin olmak için bir dersi kaçırdıysanız arkadaşlarınızla veya öğretmeninizle konuşun.

5)ANLAMADIYSANIZ SORULAR SORUN
Elinizi kaldırın ve bir şey anlamadığınızda sorular sorun. Herkesin önünde sormakta rahat hissetmiyorsanız, dersten sonra öğretmenle konuşmak için kendinize bir hatırlatıcı yazın.

6)BİR ÇALIŞMA PROGRAMI / PLANI YAPIN
Bir çalışma programı hazırlarken, planlayıcınıza bakın ve neyin başarılması gerektiğini düşünün. Testte kullanılacak soru türlerini ve ele alınacak konuları düşünün, böylece neye odaklanmanız gerektiğini öğrenin. Her çalışma oturumu için belirli hedefler belirleyin, oturumun sonunda kaç tane konu ele alacağınız gibi.

7) HER AKŞAM SINIFTAN NOTLARI İNCELEYİN
Okuldan sonra ders notlarını inceleyin ve genişletin. Notları gözden geçirmek, kısa süreli bellekten öğrenilen materyallerin uzun süreli belleğe taşınmasına yardımcı olur; bu, bir dahaki sefere büyük bir sınava girmenize yardımcı olur.

8)ÖĞRETMENLERLE KONUŞ
Öğretmenler elinden gelenin en iyisini yapmana yardım etmek için oradalar. Öğretmeninizle konuşun ve sınavdan önce ihtiyacınız olursa açıklama veya ilave yardım isteyin. Yardım istemek için inisiyatif almak, öğretmenlerle uzun bir yol kat ediyor!

9)BİR ÇALIŞMA ALANI BELİRLEYİN
En iyi çalışma noktası sessiz, iyi aydınlatılmış ve trafik yoğunluğu az olan alandır. Çalışmak ve yazmak için net bir çalışma alanı olduğundan emin olun. Herkesin ihtiyaçları farklıdır, bu yüzden sizin için işe yarayan bir yer bulmanız önemlidir.

10)KISA PATLAMALARDA ÇALIŞIN
Çalışacağınız her 30 dakika için, şarj etmek için 10-15 dakikalık kısa bir mola verin. Kısa çalışma seansları daha etkilidir ve çalışma sürenizi en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olur. İşe yarayan bir çalışma molası verme hakkında daha fazla bilgi edinin .

11)ÇALIŞMA NOTLARINI BASİTLEŞTİRİN
Ders notlarını yoğunlaştırarak daha az ezici çalışma yapın. Anahtar kelimelerin altını çizin veya vurgulayın. Bilgileri düzenlemek ve basitleştirmek ve daha iyi hatırlamanıza yardımcı olmak için grafikler, hikaye ağları, zihin haritaları veya ana hatlar gibi görsel yardımlar oluşturun.

12)GRUPLA ÇALIŞMA
Sınıf arkadaşlarıyla çalışmak sizi meşgul etmek için etkileşimli bir ortamı teşvik eder. Bu, bilginizi başkalarıyla sınama, içerik üzerinde birbirlerini test etme ve birbirlerinin güvenini artırmaya yardımcı olma şansını verir.

AKILLI ÇALIŞ, ZOR DEĞİL

Etkili çalışmayı bilmek, yaşam boyu fayda sağlayacak bir beceridir. Etkili çalışma becerilerini geliştirmek çok fazla zaman ve sabır gerektirir. Bu ipuçlarını izlerseniz, hangi tür çalışmanın sizin için en uygun olduğunu bulma yolunda olacaksınız – böylece bir sonraki sınavınızı parkın dışına çıkarabilirsiniz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.