Mahalle baskısı otizmli çocuğu eve hapsetti

02.04.2019
178

Manisa’da yaşayan Güllübaş ailesinin en büyük çocuğu olan 7 yaşındaki otizmli Samet Ege, mahalledeki çocuklar tarafından dalga geçildiği için 3 yıldır adeta eve mahkum bir hayat yaşamaya başladı. Çocuklarının bu durumdan kötü etkilenmemesi için evlerinin bahçesini parka, evlerinin içini de oyun alanına dönüştüren Güllübaş ailesinin tek isteği; ailelerin çocuklarını otizm ve engellilik konusunda bilinçlendirmesi…Biri otizmli olmak üzere 3 çocuk sahibi olan Güllübaş çifti, Manisa‘nın Yunusemre ilçesindeki Keçiliköy Mahallesi’nde 2 katlı eski bir evin zemin katında oturuyor. 2 yıl önce çıkan yangın sonrası evlerindeki birçok eşya kullanılmaz hale gelen ve kendilerini anca toparlayan Güllübaş ailesi, bir yandan yangının yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da otizmli çocuklarıyla dalga geçilmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

2 / 11
Mahalle baskısı otizmli çocuğu eve hapsetti

Son 3 yıldır otizmli 7 yaşındaki Samet Ege’yi sokağa çıkardıklarında ‘deli’, ‘engelli’ gibi söylemlerle diğer çocuklar tarafından dalga geçilmesi aileyi derinden yaraladı. 

3 / 11
Mahalle baskısı otizmli çocuğu eve hapsetti

Tek isteklerinin sadece biraz anlayış ve ailelerin çocuklarını bilinçlendirmesi olduğunu kaydeden Güllübaş ailesi çocukları için evlerinin bahçesine tavuk besleme alanı ve salıncaklar kurarak adeta sokağı evin bahçesine taşıdı.

4 / 11
Mahalle baskısı otizmli çocuğu eve hapsetti

Yaşadıkları sıkıntıdan 6 yaşındaki Fatma Nur ve 4 yaşındaki Eda Nur isimli çocuklarının da etkilendiğini anlatan ve kimsenin çocuklarıyla oynamadığından dert yanan çaresiz aile zaman zaman kendilerine de sokaktaki çocuklar tarafından ‘Delinin babası’, ‘Delinin annesi’ gibi söylemlerde bulunulduğunu söyledi.

5 / 11
Mahalle baskısı otizmli çocuğu eve hapsetti

Yüzde 80 otizmli olan Samet Ege ise özel eğitim sınıfı ve rehabilitasyon merkezindeki eğitiminden geri kalan zamanını evin bahçesindeki salıncakta sallanarak, evin içindeki bisiklet ve koşu bandına binip, kardeşleriyle oynayarak geçiriyor. Bazı zamanlar odasının penceresinden sokağa dalıp giden Ege parmağıyla sokağı göstererek dışarıda oynama arzusunu dile getirmeye çalışıyor.

“Devamlı evde hapis hayatı yaşıyor”10 / 11Mahalle baskısı otizmli çocuğu eve hapsettiOğlunun yaklaşık 3 yıldır evde hapis hayatı yaşamasının acısının tarif edilemez bir duygu olduğunu ifade eden anne Emine Güllübaş ise “Biz oğlumuzla yaklaşık 8 senedir mücadele ediyoruz ama bazı insanlar bunu anlayışla karşılamıyor. Eşimin de dediği gibi ben oğlumu ne sokağa ne parka götüremiyorum. Devamlı evde hapis hayatı yaşıyor…”11 / 11Mahalle baskısı otizmli çocuğu eve hapsetti“…Elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama ne kadar da olsa sonuçta o bir çocuk ve sokakta oynamaya hakkı var her çocuk gibi. Ailelerin biraz daha duyarlı ve anlayışlı olmasını istiyoruz. Kimi aileler bunu kabulleniyor kimi aileler bunu kabul etmiyor. Ailelerden biraz daha anlayış istiyoruz. Çocuklarını bilinçlendirmelerini istiyoruz. Her yerde sorun yaşıyoruz. Tek isteğimiz anlayış” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.