Merkezde ki anasınıflarında stajyer öğrenci varken neden köy okullarında stajyer öğrenci yok!

14.05.2019
1

Okuloncesihaber.com sitesinin kurucu üyesi olarak bu sitede yazmış olduğum ilk yazımın, konusunun bu olmasını istedim.  Bu siteyi kurmamızda ki amacımız, okulöncesi alanında tüm sorunların dile getirerek yetkililere sesimiz duyurmak ve bunu yaparken de güncel haberlerden bilgi sahibi olmaktır. Sitemiz 6 aylık olmasına rağmen sizlerin desteği ile aylık 60 ile 80 bin arasında ziyaretçiye ulaşmıştır. Bundan sonrada sitemizi her mecra da paylaşarak bizlere destek vereceğinizden hiç kuşkum yok.

Bildiğimiz üzere her ilin, merkez anaokulu ve ilkokul bünyesinde anasınıflarında  bulunan bir çok okulda, okulöncesi alanında eğitim görmüş stajyerler bulunmaktadır. Fakat merkeze bağlı köy okullarında bile maalesef stajyer bulunmamaktadır.  Merkezden uzak ücra  köşelerinde ki kalabalık anasınıflarında durum aynıdır. 

Okulöncesi Öğretmenin   en küçük yaşa sahip olan öğrencileri, olduğu için eğitim -öğretim yanında bu çocukların öz bakım desteğine de ihtiyacı vardır.

– Eee hocam özbakım becerisini, çocuğa biz kazandıracağız zaten dediğinizi duyar gibiyim.

-Evet sizler kazandıracaksınız fakat bu bu beceri pat diye kazandırılmıyor. Etkinlikler ile  yıl sonuna yayılarak uzun bir süreç içerisinde kazandırılıyor. Bu süreç içersinde çocuk bazen kahvaltısını üzerine döküyor.  Bunların yanında okulun ilk aylarında okula uyum sağlayamayan çocuklardan bazıları etkinliklere katılmayıp tek başına ağlayanlar oluyor. 

Özveriyle çalışan öğretmen arkadaşlarımız bunların hepsiyle tek başına uğraşıp sınıfın kontrolünü sağlamaktadır.  

Şimdi bir hayal edelim.


18 tane çocuktan ilk aylarda uyum sağlayaman bir veya iki tane çocuk etkinlere katılmayıp bir taraftan ağlarken tek başına bir öğretmen hem o çocuğu sakinleştirmeye çalışıp hemde diğer çocuklara etkinlik yaptıracağının ne kadar zor bir iş olduğunu anlamamız zor olmayacaktır.
Merkez de tam bu noktada öğretmenlerin yardımına stajyer öğrenciler koşuyor. Yukraıda vermiş olduğum örnek yanlış alaşımlasın. Stajyer öğrenci yardımcı personel değildir. Kahvaltıyı döktüğünde orayı temizlemek zorunda değildir(bu öğretmeninde görevi değildir) veya her ağlayan çocuğu sakinleştirmek sadece onunda görevi değildir. Bunların tamamını öğretmenin kontrolünde öğretmenle ortaklaşa yapılması gerekmektedir. Stajyer öğrencide bu sorunlarla bizzat yerinde uygulamalı olarak çözülmesini öğrenmektedir.


Çünkü öğretmenlik özveri ve emek isteyen bir bölümdür. Özellikle okulöncesi öğretmenliği, para için yapılacak bir meslek değildir. Çocukları sevmek hepsini kendi evladı gibi görerek yapılması gereken meslektir. Kahvaltısını yere döken çocuğu varsa yardımcı personele bildirerek temizletmesini sağlarken yoksa tamamen gönüllü olarak kendiside yapmasını bilir. Çünkü her çocuk kendi çocuğu gibidir.


SONUÇ OLARAK;

Aslında olması gereken her sınıfa yardımcı personel verilmesidir. Bunu başka bir yazımda ele alacağım. Belki şimdilik her okula yardımcı personel verilmesine imkan yoktur. Ama merkezde ki anaokullarında bir sınıfta bazen 4-5 stajyer öğrenci verilirken, köy okullarına hiç verilmemesi, köy okullarında kalabalık sınıflarda görev yapan öğretmenlerimizi üzmektedir. Stajyer öğrenciler açısında baktığımızda da ilerde öğretmenlik yapacakları köy okulunun, sınıf ortamını tanımadığı için zorlanacakları aşikardır.

Eğitimci Yazar Mustafa KAPLAN

okuloncesihaber.com- özel haber

Bu yazının tüm hakları okuloncesihaber.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.