Türk Eğitim Sen: Pandemi sürecinde daha fazla öğretmen ataması yapılmalı

Öğretmen ataması ile ilgili konuşan Türk Eğitim Sen Başkanı Talip Geylan: Pandemi sürecinde daha fazla öğretmen ataması yapılması gerektiğini söyledi. İşte konuşmasının öğretmen atamaları ile ilgili konuşması

Öğretmen ataması ile ilgili konuşan Türk Eğitim Sen Başkanı Talip Geylan: Pandemi sürecinde daha fazla öğretmen ataması yapılması gerektiğini söyledi. İşte konuşmasının öğretmen atamaları ile ilgili konuşması

Öğretmen atamalarının pandemi sürecinde daha fazla önem arz ettiğini dile getiren Geylan, şunları kaydetti:

“Pandemi sürecinde okullarımızda ikili eğitime geçileceği ifade ediliyor ama zaten ikili eğitimi veren birçok okul bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu ikili eğitim veren okullarımızın dörtlü eğitime geçmesi anlamına gelmektedir.

öğretmen ataması

Bu da daha fazla öğretmene ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Zaten hali hazırda öğretmene ihtiyaç varken, bu ihtiyaç ikiye katlanmıştır. Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen olarak her yıl ücretli öğretmen araştırması yapıyoruz.

Geçtiğimiz yıl 81 il valiliğinden ücretli öğretmen sayılarına ilişkin bilgi istedik.

Bu kez 81 ilin tamamından sayılar elimize ulaştı. Sendikamızın araştırmasına göre, 81 ilden gelen veriler doğrultusunda ülkemizdeki ücretli öğretmen sayısı 80 bin 583’tür. Öte yandan, norm kadro açığı ise 144 bindir.

Yeni eğitim-öğretim yılının sağlıklı yürütülebilmesi için öğretmen açığının giderilmesi çok önemlidir. Derslik ve öğretmen sayısı yetersiz olursa, eğitim sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi mümkün olmayacaktır. Bakınız Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılında 41 bin 379 öğretmen ataması yaptı.

2020 yılında ise 18 Mart tarihinde 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirildi.

Bu öğretmenlerimiz pandemi nedeniyle 22 Haziran tarihinde göreve başlatıldı. Yeni eğitim-öğretim döneminde de 20 bin öğretmenimiz daha göreve başlayacak.

Böylece, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında 40 bin atanmış öğretmenimiz daha okullardaki yerini alacak. Ancak norm kadro açığı ve ücretli öğretmen sayısı göz önüne alındığında her yıl yapılan 40 bin atama ile sorunun çözülmediği ortadadır.

ATAMALARLA İLGİLİ TÜM GELİŞMELERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.