Okul Müdürü Serbest Zamanda Oyuncak Oynatılmasını Yasaklayabilir Mi?

14.01.2019
196
Facebook üzerinden okulöncesihaber grubumuza öğretmen arkadaşlarımızdan okul müdürlerinin serbest zamanda(oyun zamanında) oyuncak oynatılmasının yasakladığını, bunun doğru olup olmadığı hakkında haber yapmamız konusunda mesajlar aldık.
Özellikle Anaokullarında ki bazı müdürlerinin,  serbest zaman dediğimiz oyun zamanında, oyuncak oynatılmaması konusunda baskı kurduğu bize gelen mesajlardan anlaşılmaktadır

Peki neden okul müdürleri böyle bir şeyi istemektedirler?

O zaman diliminin oyuncaklarla oynandığında, o zamanın boşa gittiğini ve genel olarak serbest zamanda etkinlik yapıldığında velilerin her zamanı, en iyi şekilde değerlendirdiklerini düşünmektedirler.

Bahsedilen serbest zaman etkinliği nedir? Önce onu bir açıklayalım.

Serbest zaman etkinlikleri, programın ilk etkinlikleridir. Bu etkinliklerin özelliği, çocukları diğer etkinliklere ve güne hazırlamasıdır.


O zaman diliminin oyuncaklarla oynandığında boşa gittiğini ve genel olarak serbest zaman etkinlikleri ile o zaman diliminde etkinlik yapıldığında velilerin her zamanı en iyi değerlendirdiklerini düşünmektedirler.


Bahsedilen serbest zaman etkinliği nedir? Önce onu bir açıklayalım.


Serbest zaman etkinlikleri, programın ilk etkinlikleridir. Bu etkinliklerin özelliği, çocukları diğer etkinliklere ve güne hazırlamasıdır.

Serbest zaman etkinlikleri; Okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen rehberliğinde çocukları küçük gruplar halinde kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda ilgilendikleri etkinliklerdir. İlgi köşeleri ve sanat çalışmalarından oluşmaktadır. Bu iki temel etkinlik bir arada ve dengeli bir biçimde yürütüldüğü zaman eğitim başarılı olur.

Çocuklar serbest zaman etkinlikleri sırasında kendi istekleri ve ilgilerine göre çoğu zamanda kendi seçtikleri arkadaşlarıyla bir etkinliğe yönlendikleri zaman yetişkin baskısı hissetmeden rahat ve özgür bir ortamda daha yaratıcı olurlar, denemelere girişirler ve buluşlarını serbestçe ortaya koyabilirler.


Okul öncesi eğitimin çocuğun sosyal, zihinsel, duygusal dil ve fiziksel gelişim alanlarına sağlayacağı kazanımlar, öğrenme ve öğretme ortamının kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. Öğrenmeyi kolaylaştırmak için öğrenme ortamının çocukların ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmesi gerekir.
Serbest zaman etkinlikleri çocuğun yaratıcılığını geliştirme, Kendisini ifade etmesini sağlama, yardımlaşma, paylaşma, iş birliği, başladığı işi bitirme konusunda kararlı olma, sorumluluk alma ve aldığı sorumluluğu yerine getirme, problem çözme, olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurma ve kas becerilerini geliştirme açısından önemlidir.

Yukarıda altını çizdiğimiz yerlerde görüldüğü gibi yetişkin baskısının olmadığı yani öğretmenin müdahalesinin en az olduğu etkinliklerdir.

2013 Güncellenmiş Eğitim Programında serbest zamanla ilgili şu ifadeler yer almaktadır:

Oyun Zamanı; Güne başlama zamanı sona erdiğinde öğretmen çocuklara öğrenme merkezlerini tanıtır; “Bugün nerede oynamak istiyorsun?” şeklinde sorular sorarak çocukların tercihlerini belirtmelerini ister. Böylece çocuklar günlerini planlamayı öğrenmeye başlarlar. Çocuklar tercih ettikleri merkezlere yönelir ve serbest oynarlar. Bir merkezde nitelikli bir şekilde oynanabilmesi için öğretmenin merkezlerdeki çocuk sayısını gösteren, çocukların kendi kendilerine merkezleri seçmelerine yardımcı olan yöntemler geliştirip kullanması ve merkezlerde uyulması gereken kuralları sık sık hatırlatması gereklidir. Öğretmenin böyle yöntemler geliştirmesi sınıf yönetimine de katkıda bulunacak ve programın nitelikli bir şekilde uygulanmasını sağlayacaktır. Gün her zaman öğrenme merkezlerinde oyunla devam etmeyebilir. Güne başlama zamanının ardından bahçede, açık havada oyun oynanabilir, o gün yapılacak eğitimle ilgili olarak alan gezisine çıkılabilir veya sabah yürüyüşü yapılabilir

SON OLARAK SİTEMİZİN YORUMU:

MEB tarafından tüm okulöncesi eğitim kurumlarının uyması gereken kurallar, proğramda açıkça yazıyor. Oyuncak çocuğun en önemli ihtiyacıdır. Bu ihtiyacın oyun zamanın da giderilmesi kadar doğal başka hiçbir şey olamaz. Eğitim kurumlarımızda oyuncak oynanmasının yasaklanması doğru olsa, zaten Bakanlığımız bunu yapardı.

Mustafa KAPLAN

okuloncesihaber.com
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.