Okul öncesi kayıtları geçen yıla göre yüzde 30 oranında düştü

Okul öncesi kayıtları geçen yıla göre yüzde 30 oranında düştü
01.09.2020
353

Okul öncesi kayıtları pandemiden dolayı geçen yıla oranla yüzde 30 düştü. Okulöncesi öğretmenleri norm kadrosuna düşmek istemiyorlar

Okulöncesi zorunlu olmadığı için diğer eğitim kısımları kayıtları direkt düşerken okul öncesi kayıtları tamamen velilerin istekleri doğrultusunda olmaktadır.

Okul öncesi kayıtları bazı okullarda yarı yarıya düştüğü söylenmektedir.

Okulöncesi öğretmenlerinin norm kadroya düşmemesi için bakanlığın yapmış olduğu

yapmıştık.

Fakat hala yönetmelik değişikliğine istinaden bir tedbir alınmamıştır.

Bazı sınıfların dolmaması durumunda başka okullara öğretmenlerin görevlendirileceğini sitemize yazan bazı öğretmen arkadaşlarımız vardır.

Okul öncesi kayit

Her ne kadar bazı sendikalar okulöncesi öğretmenlerin hiçbir şekilde norm fazlası olmayacağı söylese de yasal zemin hazırlanmalıdır.

Aşığıdaki yönetmelik hükmünden alt sınır ile ilgili düzenlememe yapılması gerekmektedir.


Etkinlik, ders, etüt ve dinlenme süreleri
MADDE 6 – (1) Okul öncesi eğitim kurumlarında;
a) Güne başlama, oyun, beslenme, temizlik, etkinlik, dinlenme ve günü değerlendirme zamanlarını da içerecek şekilde günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile normal eğitim yapılması esastır. Ancak kayıt alanında okula kesin kaydı yapılamamış çocuk bulunan okullarda ikili eğitim yapılması zorunludur.

b) Bir gruptaki çocuk sayısının 10’dan az, 20’den fazla olmaması esastır. Ancak talep olması ve okulun imkanlarının yeterli olması halinde çocuk sayısı artırılabilir. Çocuk sayısı fazla olduğu takdirde ikinci grup oluşturulur.

Ancak, her bir grubun azami çocuk sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Eğitim ve öğretim yılı içinde çocuk sayısı 10’un altına düşen gruplar öncelikli olarak diğer gruplarla birleştirilir. Bunun mümkün olmaması durumunda bu gruplar eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar eğitimine devam eder.

Okulöncesi öğretmenleri ile ilgili herşeyden anında haberdar olmak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.