Okul Öncesi Öğretmeni de Teneffüs Hakkı İle Bir Nefes Almak İstiyor

10.05.2019
2

Hepimizin biliyoruz ki teneffüs demek öğretmenler için adeta bir nefes toparlanış anlamına gelmektedir. Bu süreç içerisinde özellikle de okul öncesi öğretmenlerinin teneffüse ihtiyaç duyduğu söz konusu olmaktadır. Özellikle de sabah saatlerinde yapılan ilk teneffüs oldukça önem arz etmektedir.

Okula yeni gelen öğretmen için o teneffüsler adeta bir kurtarıcı niteliği taşımaktadır. Gün içerisinde planlanan etkinlikleri kontrol etmeden tutunda bir yudum çay içmek için tüm okul öncesi öğretmenlerinin de teneffüs yapma ihtiyacı kaçınılmaz olmaktadır.

Sabah sınıfa giren bir okul öncesi öğretmeni sınıfı boş bırakmamak adına adeta bir yere kıpırdayamaz duruma gelmektedir. Bu da onları zamanla psikolojik olarak da yormaktadır. Bilinç altında yer edinen şu düşünce hakim olmaktadır. “Sınıfa girdiğim an bir daha çıkma şansım yok” bu durumunda ne kadar sağlıklı olduğu ortadadır.

Dolayısıyla tüm öğretmenlerin ihtiyacı olan teneffüse yani bir nefese okul öncesi öğretmenlerinin de ihtiyacı bulunmaktadır. Basit bir benzetme yapılacak olursa çocukları çiçek olarak düşünecek olursak okul öncesi öğretmenleride onların oksijeni niteliğindedir. Oksijene ise bir nefes tabiri ile ifade ettiğimiz teneffüs ile ulaşmak mümkün olmaktadır.

Gün sonunda alınan verim karşılaştırıldığında ise alınan verimde artmanın olduğu görülecektir. Bu durumda davranışlara yansıyarak çocuklar üzerinde de olumlu bir etki oluşturacaktır. Çiçeğin oksijene, kuşların uçmak için kanatlarına , okul öncesi öğrencilerinin öğretmenlerine ihtiyacı olduğu kadar öğretmenlerinin de teneffüse ihtiyacı vardı.


okuloncesihaber.com- Özel Haber

Bu yazının tüm hakları okuloncesihaber.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.