Okul öncesi öğretmeni hangi kursları açabilir?

05.11.2019

Okul öncesi eğitimde; eğitim-öğretim bir bütündür ve grup öğretmeni tarafından; drama,resim,satranç gibi etkinlikler zaten ders programı içerisinde öğretmen tarafından istenildiği takdirde uygulanır. Çünkü fakültede (satranç hariç…) bu etkinlikler için gerekli eğitimi almışlardır. Bu etkinlikler için ayrıca ücretli öğretmen, çalıştırıcı vb… görevlendirilemez ve ücret tahakkuk ettirilemez. Bu konuda genelge vardır.

Ancak son çıkan “çocuk kulüpleri yönergesine” göre okul idaresi velileri talepleri doğrultusunda günde en az 2 en çok 6 saat olmak üzere 10-20 kişilik öğrenci gruplarına kulüp açabilir. Bunun için de öncelikle okulda çalışan okul öncesi öğretmenlerine ve kadrosuz usta öğreticilere teklif götürülür. Çalışmak istemediklerini beyan ederlerse diğer okullardan okul öncesi öğretmeni ve kadrosuz usta öğretici “ders saatleri dışında” görevlendirilmek suretiyle çalıştırılabilir.

Kulüp çalışma saatleri 19.00′ dan sonraya sarkmaz.

Çocuk kulüplerinde kadrosuz usta öğretici veya okul öncesi öğretmeni iseniz sertifikaya gerek yoktur. Ama örneğin, çocuk kulübü açmamış bir bağımsız devlet anaokulunda veya ilköğretim bünyesindeki anasınıfında mesai saati dışında sertifikanız olmadan ücret alamazsınız. Zaten bu şekilde bir uygulama okul öncesinde yok.

Ayrıca unutmadan belirtelim; “okul öncesi eğitim kurumlarında çocuk kulüpleri” velilerden gelen istek üzerine okul müdürü tarafından açılır.

okuloncesihaber.com-özel haber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.