Okul Öncesi Okullaşma Oranı %224 Arttı! Ya Okul Öncesi Öğretmenler

14.10.2019

MEB Yetkilileri Okul Öncesi Çağda Okullaşma Oranının 10 Yılda % 224 Arttığını Belirtti. Okul Öncesi Öğretmenleri Unuttu.

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık okul öncesi çağda okullaşma oranının 10 yılda % 224 arttığını belirtti.

Atama bekleyen Okul öncesi öğretmenlerini unuttu. Okul öncesi öğretmenlerindeki artış aynı seviyede gözükse de Okul Öncesi Öğretmenliği için yeterli değildir.MEB GÖZÜYLE2003 yılında okul öncesi kurum sayısı: 11 bin 314,2013 yılında okul öncesi kurum sayısı yüzde 136 artışla 26 bin 698.Derslik sayısı 18 bin 952’denDerslik sayısı yüzde 166 artışla 50 bin 466’ya çıkarıldı.2003 yılında okul öncesi öğrenci sayısı 320 bin iken,2013 yılında okul öncesi öğrenci sayısı 1 milyon 59 bin oldu.

10 yılda yüzde 231 artış kaydedilmiştir.Öğretmen sayısı 18 bin 921 kişidenÖğretmen sayısı yüzde 235 artışla yaklaşık 63 bin kişiye ulaşmıştır.Okullaşma oranı ise on yılda yüzde 224 artış sağlandı.OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN GÖZÜYLEZorunlu olması gereken Okul Öncesi eğitim neden kaldırıldı! 7 çok geç reklamları her gün TV’lerde medyada yer alırken şimdi ne değişti!

2000 Yılından beri MEB ile Anadolu Üniversitesi arasında yapılan anlaşma ile Okul Öncesi Öğretmenler ve öğrenciler için fırsat yaratıldı. Okul öncesi eğitim yaygınlaştırılmaya çalışılırken 2012’de bu zorunluluktan vazgeçildi. Okul öncesi eğitim alan ile almayan öğrenciler 1. Sınıfta başlayarak sıkıntı yaşamaktadırlar. Kimi eğitim-öğretime hazırken kimi hazır olmamasından dolayı eksiklikler ve tıkanmalar yaşanmaktadır.

Daha önce verilen sözler tutulmalı ve okul öncesi eğitim yine zorunlu olmalıdır. Şu an güncel olan öğrenci, öğretmen ve okul sayıları gelecek nesilleri yetiştirmenin temeli olan Okul Öncesi Eğitim için yeterli değildir.Birden bire yapılan değişiklikle norm fazlası olan okul öncesi öğretmenler branş değişikliği ile sıkıntı yaşamakta ve atama bekleyen öğretmenler de mağdur edilmektedir.

Aniden bir projeyi durdurarak geride kalanlar ve aileleri son derece mağdur bırakılmıştır. Üstelik gerekli olan ve oldukça faydalı bir şekilde gelişen sistemin bitirilmesinden dolayı başta ilkokula hazır olamadan gelen öğrenciler, atama bekleyen öğretmenler ve aileleri mağdurdur.2013’te zorunluluğun bitirilmesi ile oran yarı yarıya düşmüştür.

MEB yetkililerinin açıkladığı sayılardan kat be kat fazla artış olması gerekmektedir. Zaten sıfırdan başlayan bir sistemde % 200 gibi artışların olması normaldir. Fakat artık bu artış yerinde sayacak hatta gerileyecek seviyeye gelmiştir. Bu sebeple artan okullaşma oranı ile birlikte atamalar gözden geçirilmeli ve zorunluluk herkesin faydasına olacak şekilde yeniden getirilmelidir.OLMASI

Okul öncesi öğretmenlerinin haklı sesleri duyulmalı ve okul öncesi eğitim tekrardan zorunlu hale getirilmelidir.2018 yılı için 4-5 yaşlarında % 70 okullaşma oranı zaten yıllar önce elde edilmişken 3 yıl sonrası için öngörülen 700 Bin okul öncesi öğrenci kazanmaya çalışmak çok gerçekçi görünmemektedir. Yıllar önce 2013 yılına kadar okullaşma oranı %63’ten % 33’e düşmüştür. Bu sayıya tekrar ulaşmak için yapılması gereken tek şey zorunlu olmasıdır. Yoksa değil 2018’de daha sonrası için bile ulaşılacak gibi görünmemekte.

kaynak:mymemur.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.