Okulöncesi öğretmen atamaları çocuk gelişimi AÖF mezunlarından etkilenir mi?

19.07.2020

Okulöncesi öğretmen atamaları İstanbul üniversitesi AÖF mezunlarından nasıl etkilenir

Okulöncesi öğretmen atamaları konusuna geçmeden önce: Bilindiği üzere çocuk gelişimi bölümü bir kaç üniversitede vardı. Çocuk gelişiminden formasyon alarak çocuk gelişimi öğretmeni ve hatta Okuloncesi öğretmeni olunabiliyordu.

En çokta sağlık bakanlığına ataması yapılıyordu. 2018 Ekim ayında İstanbul üniversitesi AÖF Lisans bölümü açıldı.

Bu yıldan itibaren yaklaşık 1500-2000 öğrenci alımı yapıldı. Sadece sınavla değil ikinci üniversite kapsamında sinavsizda öğrenci alımı yapıldı.

Dünkü İstanbul Üniversitesi’nde “sessiz” açılış: Açıköğretimde psikoloji bölümü kuruldu haberine psikoloji bölümü okuyan herkes sosyal medyada tepkisini gösterdi.

Fakat en az onun kadar önemli çocuk gelişimi lisans bölümünün AÖF ten okutulmasina ne çocuk gelişimi mezunları nede Okuloncesi mezunları hiç sesini çıkarmadı.

Sonuç ne mi oldu dersiniz.
50 lerle 60 larla öğretmen olunan çocuk gelişimi bölümü

okulöncesi öğretmen atamaları

Listede gördüğünüz gibi son atamada 82 lere yükseldi.

Aynı yıl yanlış hatırlamıyorsam DGS ile de öğrenci alımı yapıldı. Asil yükseliş bundan sonra olacak.

Neden mi ?

Sayın bakanımızın Formasyon kalktığını onun yerine öğretmen olunduktan sonra yani kpss ile atandıktan sonra MEB in ücretsiz verecegini soylemesi

Bu durumda

Çocuk gelişimi mezunları artık hiç formasyonla uğraşmadan hem çocuk gelişimi bölümü için hemde Okuloncesi için sınava girecek.

Okulöncesi öğretmen atamaları çok etkilenecek gibi duruyor.
Hali hazırda biriken atama bekleyen Okuloncesi mezunları dururken üstüne birde binlerce çocuk gelişimi mezunları eklenirse maalesef okulöncesi öğretmen atamaları taban puan 85 olabilir

FORMASYONA DUZENLEMESİ NASIL OLMALI

Okulöncesi öğretmenliğini bitiren eğitim fakültesi mezunlarının birinci öncelik olarak atanmali onlardan arta kalan kadrolara çocuk gelişimi mezunların ikinci öncelik olarak atanmalidir.

Bu talebimizi yetkililerden rica ediyoruz. Okulöncesi okuyan mezun olan herkesin bu haberi sosyal medya hesaplarında paylasarak destek olması gerekir.

Sitemizin kendi kitlesi 10 bin civarındadır. Bu 10 bin kişi kendi sosyal medya hesaplarından paylaştığı takdirde 100 arkadaşı görse 1 milyon kişiye ulaşır. Memurlar net te ses getiren bı haber bile 100 bin kişiye ulaştığında yetkilerden açıklama geliyor.

Linki alıp sosyal medya hesaplarında paylaşıp kendi geleceğine sahip çıkmasını tüm okulöncesine gönül vermiş arkadaslarimdan bekliyorum. Yoksa kendimiz yazar kendimiz okuruz.

Mustafa Kaplan- okuloncesihaber.com

37 binlik instagram hesabımızı takip etmek için tıklayınız

OKULÖNCESİ ÖABT YE NASIL CALİSMALİYİM (Video)

YORUMLAR
  1. Anonim dedi ki:

    yine saçmalamışsınız. şu an corona süreci neden online ders alıp derslere devam ediliyor o halde ? yahu yurtdışında herkes 2 , 3 bölüm okuyor !!!! böyle okuyorlar. yazık size bir de okumuşsunuz, kıskançsınız yemin ediyorum. ingilizce öğretmeniyim bir de dıştan çocuk gelişimi okuyorum hem daha iyi bir öğretmen olabilmek hem de tekrardan okumak için. aTAnırken de canım ne isterse onu seçececğim. çalışın oturup atanın kıskançlıkla uğraşmak yerine bence 😀

  2. Nil dedi ki:

    Merhaba. Okul öncesi öğretmenliği bölümü ile çocuk gelişimi bölümü ders içeriği olarak aynı gözüksede aslında çok farklı. Okul öncesi daha uygulamaya yönelik. Bu iki alan geçmişte olduğu gibi tekrar ayrılmalı. Ayrıca açıköğretim çocuk gelişimi saçmalığına son verilmeli. Uygulamasız ve stajda denetim olmadan çocuklarımıza yaklaşmalarına izin veremeyiz. Şuan çocuk gelişimi açıköğretim okuyan 40 bin kişi var en az. Ve bu yıl İstanbul üniversitesinin yanı sıra Atatürk üniversiteside açtı. 2 yıl sonra mezun patlaması yaşanacak ve asıl atanması gereken okul öncesi mezunu arkadaşlarımız mağdur olacak bunu okuyan öğrenci sayısı ile gruplarda duyurup dikkat çekmeliyiz. Birçok arkadaşımız çocuk gelişiminin okul öncesi atanabildiğini bilmiyor. Söz konusu olan iyi bir öğretmene sahip olması gerekn çocuklarımız. Lütfen sessiz kalmayalım. Ben her daim bu konuda destek vermeye hazırım.