Okulöncesi öğretmeni idari görevlerde görevlendirilebilir mi?

Özelden gelen mesajlarda bir öğretmen arkadaşımıza müdürü tarafından mesain bittikten sonra istersem seni görevlendirme ile idari işler de(büro ve benzeri işler) verebilirim demiştir.

Peki gerçekten böyle bir görev öğretmene, müdür tarafından verilebilir mi?

Okulöncesi Öğretmeni diğer öğretmenler gibi eğitim öğretim sınıfında yer almaktadır.  
Bu sınıf, 657 Devlet Memurları Kanun kapsamına giren kurumlarda eğitim ve öğretim vazifesiyle görevlendirilen öğretmenleri kapsar.

Genel idari hizmetleri sınıfının görevleri de şu şekildedir.
657 Devlet Memurları Kanunun kapsamına dahil kurumlarda yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve bu Kanunla tespit edilen diğer sınıflara girmeyen memurlar Genel idare Hizmetleri sınıfını teşkil eder

657 Devlet Memurları Kanunun:
Hiç bir memur sınıfının dışında ve sınıfının içindeki derecesinin altında bir derecenin görevinde çalıştırılamaz.

İlgili kanun maddelerine göre bu görevlerin genel idari hizmetler sınıfının görevi olduğu açıktır. 

Bu bağlamda hiçbir öğretmene sen fotokopi çek, sen şu evraklara numara ver gibi görevlendirme yapılamaz. 

Nasıl bir doktora sen git hastanın kayıtını yap ondan sonra muayene yap denilmeyecekse, böyle bir görevinde öğretmene verilmemesi gerekmektedir.

Bu yazının tüm hakları okuloncesihaber.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.