Okulöncesi Öğretmeni nasıl olmalıdır?

Okulöncesi öğretmeni nasıl olmalıdır? Okulöncesi öğretmeni nitelikleri nelerdir?

04.11.2018
Okulöncesi Öğretmeni nasıl olmalıdır?

Okuloncesi öğretmeni nasıl olmalıdır? Okulöncesi öğretmeni özellikleri nelerdir?

Sevgili arkadaşlar bu yazımda okulöncesi öğretmeninin özelliklerinden bahsedecek olursam sevimli olma, hoşgörülü olma, sabırlı olma,duruma ayak uydurabilme gibi pek çok özellik sıralayabiliriz.Fakat bu özellikleri sıralamak bir yana dursun bizlere bu özellikler artık çok sıradan gelmektedir. okulöncesi öğretmeni

 Yaratıcılığın ön planda tutulduğu bir okul öncesi eğitimden söz ederken sıradan bir okul öncesi öğretmeninden de  söz ediyor olmak bizleri çelişkiye düşürmektedir.

Yaptıklarımızla söylediklerimiz bir olmalı ki tutarlılık oranını kaçırmayalım. En önemlisi de okul öncesi öğretmeniyim dediğinizde daha sen söylemeden yüzünden anlaşıldı diyenler vardır. Nasıl bir yüzümüz var hep gülmeyi anımsatan bilmiyorum ama o yüzü sınıfa girdiğinde de devam  ettirebilen öğretmen çok az bunu biliyorum.

Tıpkı çuvalı hediyelerle dolu bir noel baba gibi çantası ödül dolu bir okul öncesi öğretmenini kim sevmezdi öyle değil mi? okulöncesi öğretmeni

Kendimizi sevdirmek adına yapmalayım bunları arkadaşlar çocuklara kendimizi ödül ile sevdiremeyiz bakmayın onların o anki masum söz dinleyen tavırlarına daha sonra doyumsuz hiç bir şeyden zevk almayan çocuklar yetiştirmiş oluruz “armut piş ağzıma düş” yerine bırakalım armutu kendileri pişirsinler.

Demem o ki bir okul öncesi öğretmeni tabiki standart kriterleri taşımalı ilk başta saymış olduğum  hoşgörülü sevecen vs. gibi fakat önemli olan kendi kriterlerini kendisi belirlemeli sınıfında her sene aynı öğrenci ile karşılaşmayacağı gibi  aynı öğrencinin bir diğer gün farklı tutumu ile de karşılaşabilmektedir.

Okul öncesi öğretmeni renkli kişiliğini hiçbir zaman kaybetmek istemez sınıfa girdiğinde çocuklarla çocuk olur, markette oyuncak reyonuna bakar , çocuk kitapları karıştırır, öğrencisi ile göz göze gelince anlar ne kadar çok sevildiğini, üstelik okul öncesi öğretmeninin çorapları da renkli olur.

Sevgilerle..

Özge Alpkaya TÜM HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.