Okulöncesi Öğretmenin Okuması Gereken 6 Kitap(Bu hafta sizin için seçtiklerimiz)

24.05.2019
3.917

Okulöncesi öğretmenin okuması gereken 6 kitap listesi

Okulöncesi öğretmenin okuması gereken kitaplar

Öğretmenlere kitap önerisi bulunmak istedik bu hafta da, okulöncesi öğretmenerlinin okuması gereken 6 kitabı sizlere tek tek anlatmaya çalıştık bu yazımızda okul öncesi öğretmen rehber olacak kitapları sizlerle paylaşacağız. Daha sonraki yazılarımızda tarih öğretmeninin okuması gereken kitaplar,din kültürü öğretmenlerin okuması gereken kitaplar,öğretmenlerin okuması gereken kitaplar 2019,okunması gereken eğitici kitaplar,matematik alanında okunması gereken kitaplar,

Öğretmenlerin okuması gereken kitaplar 2019,Öğretmenlerin okuması gereken kitaplar listesi,Öğretmenlerin okuması gereken kitaplar 2018, Öğretmenlerin okuması

gereken kitaplar – ekşi,Öğretmenlere kitap önerileri,Annelerin okuması gereken kitaplar,Aday öğretmenlerin okuması gereken kitaplar 2018 2019,Öğretmen romanlarıöğrencilerin mutlaka okuması gereken kitaplardan da bahsedeceğizHer hafta bu şekilde sizlere mesleki ve kişisel gelişim için okulöncesi öğretmenin okuması gereken okumanızı tavsiye edeceğimiz kitapları listeleyeceğiz. Ayrıca indirimli şekilde alacağınız siteyi sizler içinde araştıracağız. Bu kitaplar hem kişisel gelişim için hemde mesleki gelişiminizde etkili olacağını düşünüyoruz.
1) 0-6 YAŞ YAŞ DÖNEMİ ÇOCUK EĞİTİMİNDE 100 KURAL
Türkiye’nin en çok okunan pedagoji kitapları yazarı Pedagog Dr. Adem Güneş, bu kez çocukluk döneminin en kritik çağını ele aldı. Çocuğun kişiliğinin ana hatlarının oluştuğu 0-6 yaş dönemi ve bu dönemde kaçırılmaması gereken 100 Temel Kural’ı kısa, öz ve sade bir dille bu eserde topladı.
Bir Hint atasözü; “Çocuklarınızı 6 yaşına kadar bana verin, 60 yaşına kadar sizin olsun…” der… Pedagojik açıdan doğrudur bu söz… Zira çocukluk dönemi, his edinim dönemidir… Ve hangi his yerleşirse 6 yaşına kadar çocuğa; o, huya dönüşür… İncecik sızı bırakır duyguda, sökülüp atılması kolay olmayan…
Kiminde, uğursuz bir iç ses gibi fısıldar durur, bütün bir ömür değersizlik hissettirir insana iliklerine kadar… Kiminde ise cıvıl cıvıl bir iç kıpırtısı verir, dinmek bilmez yaşama sevinci… Ve en zor anlarda çocukluğun tebessümü koşar gelir yardıma… Her insanın sadece bir kez çocuk olma hakkı vardır… O da anne babasının çocukluğunu yaşamasına izin verdiği kadardır… Okulöncesi öğretmeninin okuması gereken kitaplar:
KİTABI DR KİTAP EVİNDEN %50 İNDİRİM İLE SADECE 12,50 TL ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2)ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYMA
Çocuklarınız kurallarınıza uymuyor, yanlış davranışlarda mı bulunuyorlar? Doğru davranmaları konusundaki önerilerinizi önemsemiyor ya da ret mi ediyorlar? Yumuşak ve otoriter eğitim modelleri arasında kararsız mı kalıyorsunuz?
Oysa bu modellerden daha eğitici ve daha az çaba gerektiren bir yöntem var. Çocuğunuza Sınır Koyma, çocuklarınızın daha nazik ve saygılı olması için altyapı oluşturmanıza yardımcı olur.
Robert MacKenzie tarafından yazılmış ve tekrar gözden geçirilerek genişletilmiş bu baskı ile kanıtlanmış teknik ve yöntemleri öğrenecek ve çocuğunuzun sizinle işbirliği yapmasını sağlayacaksınız.
Bu kitap anne-babalara şu özellikleri kazandırıyor:
Anlaşılır, kesin ve etkili sınırlar koymak
Çatışma ve güç mücadelelerine son vermek
İşbirliğine yönlendirecek kurallar koymak
Çocuklara sorun çözme becerileri kazandırmak
Yanlış davranışlar karşısında mantıksal sonuçlar uygulamak
Çocukların, gelişimlerini yönlendirecek sınırlara ihtiyaçları vardır. MacKenzie’nin rehberliğinde sizler de mutlu ve tatminkâr bir aile hayatı için gerekli olan eğitici sınırları oluşturmayı öğreneceksiniz.
ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYMA KİTABINI %25 İNDİRİM İLE 22,57 TL YE ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

3)BENİ ÖDÜLLE CEZALANDIRMA
ocuk Eğitiminde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar! Acaba ödülle ilgili tüm bildiklerimiz yanlış mı?
– Ödül, neden motivasyonu düşürür?
– Ödülle değerler neden öğretilemez?
– Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
– Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
– Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
– Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?
Bunun gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.
Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.
Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.
Dr. Özgür bolat
BENİ ÖDÜLLE CEZALANDIRMA KİTABINI %25 İNDİRİM İLE 18,75 TL DEN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

4)DENEMEDİĞİM YOL KALMADI
Çocuğunuz yapma dediğiniz şeyi gözünüzün içine baka baka yapıyor mu? Yemeğini yemiyor ve yemeğiyle oynuyor mu? Alışverişe çıktığınızda “İsterim işte” diye tutturuyor mu? Hiç durmadan sorduğu sorularla sizi bunaltıyor mu? Yalan söylüyor mu? Ya da başkalarının yanında uslu dururken sizin yanınızda azıtıyor mu? Çocuğunuzun bu tür can sıkıcı davranışları aslında hiç tahmin etmediğiniz nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu kitap var gücünüzle ittiğiniz halde açamadığınız kapıları belki de sadece çekerek, kolayca açabileceğinizi gösteriyor.
Kitapları pek çok dile çevrilen tanınmış yazar Isabelle Fillozat, çocukluğun ilk yıllarında en sık karşılaşılan sorunlara farklı açılardan yaklaşıyor. Anne babasıyla aynı mesleği paylaşan, deneyimli bir psikolog ve iki çocuk annesi olan yazar, hem mesleki hem de kişisel deneyimlerini paylaşıyor. Bu sorunların nedenlerini ve bunlara nasıl yaklaşılabileceğini Anouk Dubois’nın sevimli çizimleri eşliğinde, herkesin anlayabileceği yalın bir dille anlatıyor ve çeşitli ipuçları veriyor. Bu kitabı okuduktan sonra çocuklara ve yaşama bakışınız tümüyle değişecek.
DENEMEDİĞİM YOL KALMADI KİTABINI %22 İNDİRİMLE 16,38 TL DEN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

5)BEDENİM BANA AİT
Cinsellikle ilgili sınır ihlalleri konusunda tavır belirlemek hiç de kolay değildir. Bu kitap, diyalog ve konu üzerine düşünme önerlerinde bulunup sorun hakkında düşünmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.
Bu kitapta cinsel istismara ilişkin doğrudan anlatımlar bulamayacaksınız. Daha ziyade, çocukların kendi kendilerinin nasıl tavır alacaklarını ve başkalarına karşı nasıl davranacaklarını öğrenebilecekleri gündelik hayattan durumlar tanımlanmaktadır. Çocukların ihtiyaç duyduğu şey, hoşlarına gitmeyen dokunma ve yakınlaşmaların farkına varıp bunları engellemeleri ve bu türden davranışlara karşı kendilerini savunmalarını olanaklı kılan özgüvendir. Önemli olan, duygu ve bedenlerinin farkına varmalarının yanı sıra hoşlarına giden ve gitmeyen durumları ayırt etmeleridir. Duygularını ve isteklerini net bir şekilde ifade etmeleri için çocukları cesaretlendirmeliyiz. Nahoş ve istenmeyen bir durumla karşılaştıklarında belli bir sınır koymayı ve “Hayır” demeyi öğrenmeleri gerekiyor. (5+)
BEDENİM BANA AİT KİTABINI %22 İNİDİRİMLE 17,33 TL YE SATIN ALABİLİRSİNİZ

6)ANNE BEYNİM AÇ
Hepimiz bağlanmak için doğarız! Bağlanmak, hayata tutunabilmektir.
İnsan ilk bağlanma ilişkisini ailesiyle kurar. Anne babayla çocuk arasında üç farklı bağlanma biçimi vardır: Göbek bağı, kalp bağı, beyin bağı! Göbek bağı doğmadan oluşur, ekonomik bağımsızlıkla biter! Kalp bağı, doğumla başlar, ergenlikte biraz sarsılır, mesafelerle sınanır. Beyin bağı ise, duygular kadar anlamlara da bağlıdır. Daha derin, sağlam ve güçlüdür. Beyin bağı kurmak, çocuğun iç dünyasına demir atmaktır.
Bu kitap, çocuğuyla sağlam ve derin düşünce bağları kurmak isteyenler için yazıldı. Kendi kendine yetebilen, karakterli ve kabiliyetli, ailesine bağlı olan ama bağımlı olmayan çocuklar yetiştirmeyi ele alıyor. Bir çocuğun karnını doyurmanın ötesine geçip, beyninin nasıl besleneceğini bilimsel verilerle anlatıyor.
Kitapta neler var: Çocuğunuzun zihniyle nasıl bağ kurarsınız? Gelişim odaklı aileler, çocukla nasıl ilişki kurar? Anne babalık stiliniz nasıl? Bağlı olan ama bağımlı olmayan çocuk nasıl yetişir? Hem mutlu hem başarılı olmanın yolu nedir? Düşünen ve sorgulayan çocuklar yetiştiren ailelerin ortak yönleri nedir? Geç ortaya çıkan yetenekleri nasıl keşfetmeli? Beyni besleyen etkinlikler nelerdir?
ANNE BEYNİM AÇ KİTABINI %%30 İNDİRİMLE 15,40 TL YE SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

okuloncesihaber.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.