Okulöncesi öğretmenleri word halı ve çizelge

22.06.2020

Dün aceleyle Ayşegül hocamız aceleyle sizlere yardımcı olmak için hazırladığı çalışmayı paylaşmıştık. Bu gün sizlere daha detaylı şekilde raporu sunuyoruz. Kendinize uyarlayabilirsiniz.

ZOOM PROGRAMINI İNDİR

2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM
………………………………………… İLKOKULU OKUL ÖNCESİ ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ
TOPLANTISI

Toplantı tarihi: 23/06/2020 Çarşamba
Toplantı saati: 11:00
Toplantı yeri: Anasınıfı öğretmenlerinin kurduğu Zoom uygulaması ve whatsapp grubu üzerinden toplantı gerçekleştirilmiştir.
Toplantıya katılanlar:

GÜNDEM MADDELERİ:
1-Açılış, yoklama
2-Covid-19 salgını süresince alınan tedbirler kapsamında Bakanlık, ilçe/il milli eğitim müdürlükleri ile okul/kurumlar tarafından gerçekleştirilen uzaktan eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve konuya ilişkin raporun hazırlanması.
3-Covid-19 süresince kontrollü normalleşme süresinde okul, sınıf ve zümre genelinde yapılacak iş ve işlemlerin belirlenmesi.
4-2020-2021 Eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin Covid-19 salgını sürecindeki öğrenme kazanımlarına ilişkin eksiklerin giderilmesine yönelik gerçekleştirilecek tamamlayıcı eğitim programının planlanması.
5-Dilek ve temenniler.
6-Kapanış.

TUTANAK
1-Toplantı Zoom uygulaması ile videolu görüntüleme ile tüm öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Tutanağın yazılma aşamasında anasınıfı öğretmenlerinin kurduğu whatsapp grubundan yazılarak tutanak oluşturuldu. Yazman olarak …………………………….. görev aldı.
2- ……..şubesi: Benim velilerim EBA’ya çok uğraşmalarına rağmen giremediler. Uzaktan eğitim sürecinde sadece 3 velim giriş yapabilmiş .Aktif olarak kullanmış. İlk olarak çektiğim ders videolarını Whatsapp sınıf grubundan gönderiyordum. Zor oldu. Bunun yerine Youtube da sınıf kanalı açtım. Her güne bir konu/ kavram anlattığım ders videolarını günlük olarak Youtube kanalına yükledim. Öğrenciler derleri istedikleri zaman oradan izliyor ve çektikleri fotoğraf ve videoları bana gönderiyordu.. Ben de teşekkür ettiğim sesli mesaj ya da videoları öğrencime geri gönderdim.Bu şekilde takip ettim. Son 3 haftaya kadar katılım iyiydi. Sonradan çoğu bıraktı.
C şubesi ………………..: EBA’dan çalışma ve ders videoları gönderdim.. Ancak velilerim EBA’ya çok giremediklerini söylediler. O nedenle müfredata uygun Çalışmaları whatsapp üzerinden fotoğraflarını yolladım. Birebir görüşmeler yapıp takip ettim. Sık sık veli ve öğrencilerimle görüştüm. İletişim halindeydim.
D şubesi……………… : EBA’dan çalışmalar yükledim. Ancak öğrenciler erişim sağlayamadıkları için ekran görüntüsü alıp whatsapp sınıf grubumdan gönderdim. Yapılan çalışmaların fotoğrafları tarafıma gönderildi. Oradan takip ettim. Birebir öğrencilerimle görüşmeler yaptım.
Ayrıca uzaktan eğitim sürecinde tüm öğretmenler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, Anneler Günü’nü, Mezuniyeti ayrıca belirli gün ve haftalar ile özel günleri video çekimi, fotoğraflardan oluşturulan slaytlarla kutladıklarını belirttiler.
EBA ya ilk zamanlarda okul öncesi öğrencilerin giremediklerini, sonradan belirlenen saatler ve sadece Pazar günleri girebildikleri; öğretmenlerin EBA üzerinden çalışma göndermelerine rağmen EBA ya girememe durumundan dolayı öğrencilerin yeterince aktif olmadıkları onun yerine whatsaap ve youtube üzerinden gönderilen çalışmalara daha çok dahil oldukları söylendi. İlk zamanlar katılımın daha çok son haftalarda ciddi şekilde azaldığı, velilerin artık yaptıramıyorum çok sıkıldı gibi ifadelerle uzaktan eğitimden uzaklaştığı ve katılımı bıraktıkları ifade edildi.
3-Okul öncesi gruplarda maalesef ki sosyal mesafe ve maske kullanımının denetlenmesi çok zor olacaktır.
Hijyen ve çocukların özbakım ihtiyaçları nedeniyle daha çok yardımcı personel çalışmalıdır.Sınıf mevcutları ciddi şekilde azaltılmalıdır. Sınıfların küçük olması nedeniyle öğrencilere daha çok alan bırakılmalıdır.
Tam gün eğitim yapılan ilkokullarda ikili eğitim düşünülmektedir. Bu durum okul öncesi için de uygulanabilir. Örneğin beslenmeler evlerde yapılabilir.
5saat ders süresi 2.5 saate bölünerek az ve öz ilkokula hazırlığın ağırlıklı olduğu oyunların daha çok açık alanlarda oynandığı bir program uygulanabilir.
Sınıf ikiye bölünebilir. Öğretmen önce ilk grup öğrencileriyle planını uygular ardından onları uğurlar ve diğer gruba aynı planı uygular. Yani ilkokullardaki sabahçı- öğleci dediğimiz ikili sistemi anasınıflarında 5 saatlik ders süresi içinde uygulayabilir. Böylece sınıf mevcutları azaltılacak ve sosyal mesafe kısmen de olsa sağlanmış olacaktır.
Sayı az olunca öğrencilerin masa da oturma alanları arası da mesafe konulmuş olacaktır.
Ayrıca küçük grupların mümkünse bu yıl kaydının yapılmaması sadece seneye ilkokula geçecek olan öğrencilerin kaydının yapılması da yoğunluğu azaltacaktır.
En önemli şey olan oyunların grup ve yarışlı oyunlar halinde açık hava ve bahçelerde oynatılması, serbest zamanın mümkün olduğunca azaltılması da önerilebilir.
4- Uzaktan eğitim sürecinde en çok sosyal-duygusal alan – ve motor gelişim alanlarında gelişimleri olumsuz olarak etkilenmiştir. Özellikle ilkokula başlayacak öğrenciler için çi,zgi çalışmaları, kalem tutma egzersizleri, ve el becerilerini geliştirecek sanat etkinlikleri ile küçük kas gelişimini hızlandıracak etkinliklere mutlaka yer verilmelidir.
Bilişsel olarak 0-10 hatta 10-20 arası sayıların tekrarı, doğru yönde yazılması, nesneler kullanılarak 10 a kadar basit toplama ve 5e kadar bsit çıkarma konuları da tekrarlanmalıdır.
Sosyal-duygusal alan ve büyük kas gelişimleri içinde bol bol açık havada oynanacak grup oyunları, yarışmalı oyunlar oynamak gerekmektedir.
Bu etkinlikler doğrultusunda her gün olacak şekilde tüm alanlardan birer etkinlik tamamlayıcı eğitim sürecinde ele alınacaktır. Günlük planlarımızda okuma yazma etkinlikleri, matematik, oyun etkinliği, hikaye okuma, şarkı/müzik etkinlikleri yer alacaktır.
Önerimiz: Hijyen ve sosyal mesafe açısından beslenme saatinin tamamlayıcı eğitime dahil edilmemesidir.

5- iyi dilek ve temennilerle toplantı sonlandırılmıştır.

ROPORUN WORD HALİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
TÜM HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İCİN İNSTAGRAM GRUBUMAZA KATILABİLİRSİNİZ

Whatsap grubuna katılmak için tıklayınız

İLK WHATSAP GRUBUMUZ DOLMUSSA İKİNCİ WHATSAP GRUBUMUZA KATILABİLİRSİNİZ KATİLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.