Okulöncesi öğretmenlerinin mağduriyetleri

18.02.2019
Okul öncesi öğretmenleri tarafından sitemize gönderilen bir metni paylaşıyoruz. Okul öncesi öğretmenlerinin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara aranan çözüm önerileri.Okul öncesi öğretmenlerinin sorunlarına çözüm bulunmalıdır
Aşağıda yer alan metin okul öncesi öğretmenleri tarafından dile getirilen ve sitemize gönderilen bir içerik olup öğretmen arkadaşların sesini duyurmak adına paylaşma gereği duyuyoruz.
Merhaba sizlerden okul öncesi öğretmenlerinin sesi olmanızı istiyoruz. Lütfen isteklerimizi gerekli makamlara iletmenizi istiyoruz. Bakanlık son dönemlerde okul öncesi eğitime destek vermekte fakat okul öncesi öğretmenlerinin sorunlarına bir çözüm getirmemektedir. Branşımızda çok ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Okul öncesi çağı çocukların hayatlarına yön veren en önemli basamağıdır. Bu basamağa gelmelerinde pek tabiki öğretmenlerinin rolü büyüktür. Bu nedenle okul öncesi öğretmenlerinin sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Eşitlik ilkesi doğrultusunda diğer branşlarla eşit olmak istiyoruz. Bu nedenle sizlere Sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi iletmek istedik.
Sorunlarımız ve Çözüm Önerileri;Ders saati: Okul öncesi eğitimde ders saatleri 50 dakikadır ve toplam aralıksız 300 dakikadır. İlkokul ve diğer kademelerde 40 dakikadır ve teneffüs vardır. Küçük yaş gruplarının dikkat süreleri ve ilgileri daha kısadır ve bir tezatlık oluşmaktadır. Bizlerde diğer kademelerde olduğu gibi ders saatlerimizin 40 dakika olarak belirlenmesini istiyoruz.
Maaş Karşılığı Girilmesi Gereken Ders: Branş öğretmenleri haftalık maaş karşılığı 15 saat derse giriyorlar, okul öncesi öğretmenleri ise 18 saat derse girmektedir. Bu da ek ders açısından eşitlik ilkesine aykırıdır. Bizlerde haftalık maaş karşılığı girilmesi gereken ders saatimizin 15 saat olarak belirlenmesini istiyoruz.
Nöbet: Okul öncesi öğretmenlerine geçtiğimiz yıldan itibaren nöbet görevi getirilmiştir, zaten okul öncesi öğretmenleri her gün nöbet tutmaktadır fakat sadece haftada bir gün için nöbet ücreti almaktadır. Ya teneffüs hakkı tanınmalıdır ya da her gün için nöbet ücreti verilmelidir.
Ek Ders Sorunu: Küçük yaş gruplarıyla ilgilendiğimiz için diğer branşlara göre daha çok yıpranmaktayız. Bu nedenle özel eğitim öğretmenlerine tanınan %25 artırımlı ek dersin bizlere de tanınmasını istiyoruz.
Teneffüs veya Mola Sorunu: Bir öğretmen insani ihtiyaçlarını bile giderememektedir. 300 dakika aralıksız sınıfta olmak zorundadır. Birkaç ay büyük olan birinci sınıflar nasıl teneffüs yapıyorsa bizlerde Teneffüs hakkı istiyoruz ya da Diğer kademelerde öğretmenler 10 dakika teneffüs yaparak okul öncesi öğretmenlerine göre 1 saat daha az sınıfta durmaktadırlar ve mola haklarını kullanmaktırlar bizlerde kullanamadığımız bu 1 saatin her gün okul öncesi öğretmenlerine ek ders olarak yansıtılmasını istiyoruz.
Sınıf rehberliği: Branş öğretmenleri bir sınıfın rehberliğini aldığı zaman ek ders ödenmektedir. Bizler zaten bir sınıfın rehberliğini almak zorundayız bu nedenle okul öncesi öğretmenlerine de ek ders ödenmelidir.
Erkek Okul Öncesi Öğretmenlerinin sorunları: Branşımız son zamanlarda erkekler tarafından oldukça tercih edilmektedir. O yüzden karmaşıklığa neden olan ‘’anasınıfı, anaokulu’’ kelimelerindeki ‘’ana’’ sözcüğü kaldırılarak temel eğitim sınıfı veya okul öncesi sınıfı olarak değiştirilmelidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.