Bilmece Çarkı Okulöncesi Uzaktan Eğitim İçin

10.12.2020
8.025

Okulöncesi uzaktan eğitim için bilmece çarkı aşağıdadır. Eba dan ders esansında açabilirsiniz.

Okulöncesi ile ilgili diğer oyunlarımızda siteye yüklendikçe sizlere haber vermemiz için tıklayınız

Okulöncesi, Anasınıfı ve Anaokulları uzaktan eğitim için bilmece çarkı uygundur. Eba canlı derste ekranı yansıtarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Öğretmenlerimiz EBA canlı derslerde ekran paylaşımı yaptıklarında, dersteki öğrenciler de kendi bilgisayarından paylaştığı dosyayı görebiliyorlar. Dersi zenginleştirmek, ilgiyi canlı tutmak için yapılabilecek bu opsiyonu uygulamak aslında oldukça basit.

Öncelikle ekran paylaşımı ne demek, onu netleştirelim. Öğretmen ekran paylaşımı yaptığında, seçtiği dosyalar öğrencinin ekranından da görünüyor. Bilgisayarınızda açık olan her hangi bir dosyayı uygulamada paylaşabilirsiniz.

Bunu nasıl yapıyoruz?

Canlı ders esnasında ana menüde yer alan ekran paylaşımı seçeneğine, ardından “yeni paylaşım“ı işaretliyoruz. Şİmdi önümüze açılan ekrandan ise paylaşmak istediğimiz dosyayı seçiyor ve paylaş tuşuna basıyoruz. İşte bu kadar.

Artık ekranınızı öğrenciler ile paylaştınız, hatta beyaz tahta seçeneği ile onların da sayfa ile etkileşimde olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de; paylaşım sayfası açıkken ekranın sağında yer alan FAZLASI tuşuna basıyoruz, ‘Katılımcıların işaretlemesine izin ver’ seçeneğini seçiyoruz. Artık öğrenciler dosya üzerinde çizim, işaretleme, vb yapabilirler.

Eba ekran paylaşımı için size verebileceğimiz ipucu şu olabilir; önceden paylaşmak istediğiniz dosyaları ekran üstünde hazır bulundurun hatta tek tek hepsini açın. Böylelikle o esnada hem vakit kaybetmeden hem de zorlanmadan açmış olursunuz.

İyi dersler!

Günlük eğitim akışlarında bir etkinlik 20 dakikayı geçmeyecek

Buna göre, uzaktan eğitim yapılması halinde, öğretmenler, ailelerle bire bir, telefonla, çevrim içi gruplar kurarak veya mektup gibi bir yöntemle iletişim kuracak.

Her öğretmen, güne başlama, oyun, beslenme, temizlik, etkinlik ve dinlenme sürelerini de içerecek şekilde çocukların ev ortamında yapabileceği özellikte günlük eğitim akışlarını 6 etkinlik saati olarak hazırlayacak. Günlük eğitim akışlarında bir etkinlik saati 20 dakikayı geçmeyecek.

Bunun yanı sıra ailelerin imkanlarına göre, günlük eğitim akışlarının mümkünse günlük, değilse haftalık olarak en uygun iletişim araçları (EBA, telefon, iletişim grupları, e-posta veya mektup) kullanılarak ailelere ulaştırılacak ve etkinliklerin yapılması konusunda ailelere rehberlik edilecek.

TRT EBA İlkokul kanalında yayınlanan okul öncesi etkinlik kuşağının çocuklar tarafından takip edilmesinin ve ailelerin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan Erken Çocukluk Eğitim Takvimi ile diğer yayınlardan yararlanması sağlanacak.

Bazı etkinliklere ilişkin videolar hazırlanabilecek

Ailelerin imkanlarının uygun olması ve öğretmenin istemesi durumunda, günlük eğitim akışlarındaki bazı etkinlikler (deney, öykü okuma, bilmece, tekerleme, jimnastik, şarkı, oyun, parmak oyunu gibi) video kaydına alınarak ailelere gönderilebilecek.

Öğretmenler, uzaktan eğitim sürecine yönelik izleme ve değerlendirme çalışmalarını her gün yapacak.

Ailelerin imkanları doğrultusunda, EBA üzerinden sağlanan canlı ders uygulamasının yanı sıra açık kaynaklı ve okul yönetimlerince denetlenebilir diğer güvenilir platformlar da kullanılarak, haftada en az üç kez olmak üzere çocuklarla grup halinde canlı iletişim kurulacak, etkinlikler yapılacak.

Grup halinde yapılan çevrim içi etkinliklere katılamayan çocuklarla haftada en az üç kez birebir görüntülü veya sesli iletişim kurulacak ve bunun için gerekmesi durumunda okul imkanları (telefon, bilgisayar, internet) kullanılacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.