Okulöncesinde yeni normal

Okulöncesinde yeni normal süreci

09.08.2020
4

Okulöncesi yeni normal ile ilgili Bursa’nın yerel gazetesi bursahaber de ki Türkan Özdemir’in yazısı şöyle:

Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Toplumda, çocuklarda, düzende, sistemde olduğu gibi okullarada yeni normal kavramı yerleşti. Çocuklar pandemi nedeniyle uzun bir süreci rutinlerinden ve sosyal çevresinden uzakta geçirdiler.

Okulların açılması ile birlikte kademeli şekilde kontrollü bir sosyal hayatın içine dönmeye hazırlanıyorlar.

Okulöncesi eğitim döneminde bulunan çoğu çocuk bu sisteme diğerlerinden erken başladı. Okullarda sıkı denetimler altında pandemi önlemleri alınıyor.

Okula gönderip göndermemekte tereddüt yaşayan aileler endişeli ve kaygılı bir ruh hali içerisindeler.

Çocukların yeni normale alışabilmesi için okul ve ailenin iş birliği içerisinde hareket etmesi çok önemlidir.

Sadece ebeveynin çabası çocukta öfke nöbetleri geçirmesine neden olurken, sadece okulun bu konuda çalışması da çocuğun okuldan soğumasını sağlayabilir.

Okulöncesi

Bu yüzden okul aile işbirliği gereklidir. Okulda belirlenen önlemleri evde de gören çocuklar, bu durumun gerekli olduğunu kavrayarak daha rahat adapte olurlar.

Çocukların yaşı, mizacı, gelişim düzeyi bu yeni düzene verdiği tepkiyi farklılaştırabilir. Bazı çocuklar anne baba ile daha çok vakit geçirebildiği için okulların açılmaması onları mutlu etti.

Bazı çocuklar ise hareketlerinin ve sosyal çevresinin kısıtlanmasının zorluklarını yaşadı. Az öncede bahsettiğim gibi kimi çocukta eve kapanma durumu öfkelendirici ve hem ebeveyni hemde çocuğu zorlayıcı oldu.

Okulların açılması durumu hem ebeveyni biraz daha rahatlatacaktır hem de çocuğun sosyal çevreden uzak olduğu zamanda yaşadığı duygusal endişe ve kaygıyı en aza indirmesine neden olacaktır.

Elbette toplum sağlığı en önemli unsurdur. Ancak her zaman söylediğim gibi, okullar parklardan, kafelerden, avmlerden ve tatil yerlerinden daha korunaklıdır.

Bu alanlarda pandemi önlemleri en üst düzeyde alınmalıdır. Okulların bakanlıklarca hazırlanan pandemi eylem planları vardır ve okulunda belirlediği kriterler ile birlikte uygulanmalıdır. Okulunuzu belirlerken, pandemiye uygun hale getirilip getirilmediğini gözlemleyin.

Okullarda uygulanacak pandemi eğitimi elbette bu yaşlarda kritiktir. Küçük çocukların yeni normale ayak uydurabilmesi için öğretmenler buna uygun programlar ve çalışmalar geliştirmiştir.

Sosyal çevreyle kontrollü bir şekilde temas edecek çocukları hazırlamak önemlidir. Okula gitmeden önce evde de çocukları bu konuda bilgilendirmek gerekir. Ancak çocukların merak ettiği soruları kısa ve net şekilde cavaplamalıyız. Ayrıntılara girerek oluşturacağımız kafa karışıklığı endişelenmelerine neden olabilir.

okulöncesi

Bu süreçte güven duygusuna ihtiyaç duyacaklardır. Bilim kurulunun açıklamalarına göre maske kullanmak, elleri sık sık yıkamak ve dirseğe hapşurma kurallarına uyulduğu zaman sorun yaşamayacağı çocuğa anlatılmalıdır. Daha fazlası kaygı verici olur.

Okulöncesi dönemde olan çocukların ebevynleri de bu konuda endişe yaşıyorlar. Önlemler ve eğitim konusunda güven duyacağınız kurumlar ile kayıt oluşturmanız ve önlemlerin uygulanabilirliği konusunu takip etmeniz gerekir.

OKULÖNCESİ İLE İLGİLİ TÜM GELİŞMELERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.