Otizmin tanımı hiç bu kadar güzel yapılmamıştı

28.09.2019

Hani bir hikaye var, yetersiz çocukların geneli için anlatılan: “Italya’ya gitmek için bilet aldınız, uçak sizi Hollanda’ya indirdi. Tüm hayalleriniz ve hazırlığınız Italya içindi oysa…” diye.

Söz konusu otizm olduğunda ise “bence” kendinizi uçaktan okyanusa düşmüş olarak buluyorsunuz.

Öyle deniz felan değil okyanus. Okyanus =otizm… Yüzme bilen için bir ihtimal var ama kara nerede bilmiyorsunuz. Rastgele kulaç atarken olduğunuz yerde dönüp durabiliyorsunuz ya da tutunacak bir şey arıyorsunuz ama yok. Direnmek yerine kendinizi akıntıya, okyanusun ritmine bırakır ve biraz da kulaç atarsanız önünde sonunda karaya ulaşırsınız. Karaya ulaşırsanız da gözünüz yine okyanusta olur. Onun büyüsü çeker sizi.
Bir şey yapmak lazım burdan çıkmam gerek deyip adayı turlarsınız ama her yer okyanus ada ise küçük. Çaresiz bir yerde oturup birinin sizi kurtarmasını beklersiniz ya da kendinize yaşamak için bir sal veya baraka yaparsınız. Adayı biraz daha gezerken belki bir balıkçı (eğitimciler vb) görürsünüz. Sevinirsiniz. Size kayıkla gezip balık tutmayı önerir. Kabul edersiniz. Okyanusta gezerken ona “buradan nasıl çıkarım?” dersiniz, o size “buradan çıkış yok, buradan kaçmak yerine yaşamayı öğren” der. Siz “nasıl dersiniz, ne var bu okyanusta sadece su…” deyip üzülürken, o size “bu suyun dibinde ne hazine saklı, ne lezzetli balıklar var bilemezsin, her şeyi bir anda görmen mümkün değil; oltanı attığında bazen bir balık gelecek, bazen bir mücevher, bazen hiçbir şey; ama sen vazgeçmezsen bu koskoca okyanustan karnını doyurup zengin olacaksın. Hatta cesaretin ve sabrın varsa onun içine dalmayı başarırsan bambaşka dünya görebilirsin. Her şeyi görmen mümkün değil. Bu koskoca okyanus sense bir insansın. O sana ne kadarını sunarsa ve sen ne kadar görmek istersen o kadar sana kendini gösterir. ”

Sizin tercihiniz ne olur?

Ben basit balıkçıyım . Okyanusun dibinde ne var bilmiyorum, sadece yukardan bakarken yansıyanlar, oltama gelenler ile “Umut” “Utku” “Fırat ” “Ahmet ” …………seyrediyorum.

Iyi geceler…

Dilek Özcan/www.okuloncesihaber.com

Sizde sitemizde yazınızın yayınlanması istiyorsanız buradan bize ulaşın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.